10.1.06

„Damy wam jeszcze więcej newsow lokalnych"

„Jesteśmy miejscem do którego przychodzą nasi sąsiedzi, żeby posłuchać ostatnich wiadomości lokalnych i podzielić się własnymi informacjami, małymi i dużymi. Przychodzą, żeby kupować, grać, uczyć się, pośmiać się. Jesteśmy miejscem, w którym odkrywają co właśnie dzieje się w społeczności i jak mogą w tym uczestniczyć”, pisał w 2005 r. Mark Sutter, redaktor rubryki „Miasto" w amerykańskim dzienniku lokalnym „The News-Record" (Greensboro).

John Robinson, redaktor naczelny gazety, przytacza te słowa we wstępniaku informującym o celach swojej redakcji w 2006 roku. Kładzie nacisk na ultra-lokalny charakter „The News-Record":
„Lokalne newsy będą cały czas zapełniac strony naszej gazety (...). Naszym celem w 2006 r. jest dać Wam jeszcze więcej newsów lokalnych, więcej niż moglibyście znaleźć gdziekolwiek indziej".

Jeżli chodzi o wiadomości z kraju i ze świata, nie ma mowy o lekceważeniu tej informacji i zamieszczaniu ledwie przeredagowanych depesz agencyjnych. Ale nie mogą też one dominować na jedynce. “Zamiast tego, w środku gazety poświęcimy więcej miejsca na dogłębne wyjaśnienie pewnych wydarzeń krajowych i zagranicznych”.

“Będziemy pisali więcej tekstów, które mają bezpośredni wpływ na Wasze życie. Najlepszy dziennikarz potrafi uderzyć w najczulsze struny, bo albo ujawnia niesprawidliwość, albo dociera prosto do serca, albo mobilizuje cię do działania", pisze Robinson.

John Robinson i jego redakcja są przekonani, że aby robić lepszą gazetę trzeba ją otworzyć na swoich czytelników. “Sprawimy, że teksty i zdjęcia naszych czytelników będą bardziej widoczne”. Przyznaje też, że „wiemy, że nasi czytelnicy wiedzą na niektóre tematy więcej niż my”. Zamiast niepokoić się tym i przyjmować pozycje obronne, gazeta „chce wykorzystać waszą wiedzę i zachęcić Was do pisania tego o czym wiecie dla pożytku całej społeczności”.

W tym celu dziennik z Greensboro zwiększy liczbę swoich hyper-lokalnych portali dziennikarstwa obywatelskiego. Będzie rownież zabiegał o większy udział czytelników na własnym portalu: www.news-record.com.

Na zakończenie stwierdza, że jeszcze wczoraj „The News-Record" był dla niego dziennikiem papierowym. Dzisiaj jest już „dziennikiem i wieloma portalami internetowymi”.

A co będzie jutro? „Nie wiem co pojęcie dziennik będzie oznaczało za dziesięć lat, ale jestem pewny, że to będzie coś zupełnie różnego od tego co trzymamy teraz w rękach i co czytamy na ekranie komputera”.

A co się nie zmieni: „Nasz dziennik będzie zawsze niezależnym głosem w poszukiwaniu prawdy, będzie dostarczał informacji, których potrzebujecie, aby dokonywać mądrych wyborów w życiu.”

Źródło: „The News-Record"

> Linki: „The News-Record", www.news-record.com

> Tag:

Brak komentarzy: