1.3.07

Czy blogerzy mogą zrujnować karierę Elizie Michalik oskarżonej o plagiat?

„Jak 'piąta władza' tropiła Elizę Michalik" - to tytuł tekstu jaki ukazał się dziś na stronach portalu gazeta.pl. Jego autorka, Katarzyna Trębacka, pisze o dziennikarce, którą internauci oskarżyli o plagiat.

Michalik (na zdjęciu z TVN 24 obok) współpracowała m.in. z "Wprost", "Życiem Warszawy","Ozonem", "Gazetą Polską", "Gościem Niedzielnym". TVN24 i TVP3, Radiem Kolor i TOK FM. Pisała też bloga w serwisie Salon24, który skupia znanych publicystów i ok. tysiąca „zwykłych" blogerów.

To właśnie oni wpadli na trop plagiatów. Znaleźli w tekstach Michalik podobieństwa do felietonów m.in. prof. Leszka Balcerowicza czy nieżyjącego już amerykańskiego ekonomisty Miltona Friedmana. Powstał nawet blog Elizawatch, poświęcony tropieniu tekstów dziennikarki i sprawdzaniu, czy dopuściła się plagiatu. Eliza nie przyznaje się do plagiatów.

Czy blogerzy mogą zrujnować karierę znanej dziennikarce? Serwis bogów Salon24 wyrzucił ją, bo kradła cudze teksty. „Głos Niedzielny" zerwał z nią współpracę. Szansę Elizie Michalik dał tylko redaktor naczelny "Życia Warszawy" Andrzej Załucki.

Czy w Polsce rodzi się piąta władza? Władza, która będzie kontrolować, i być może eliminować, niekontrolowanych dotąd dziennikarzy" - pyta Trębacka.

Uważam, że polska blogosfera dojrzała na tyle, że jest w stanie znaleźć plagiat i nieuczciwość, ale także doprowadzić do wyeliminowania kogoś, kto się tego plagiatu dopuszcza. Interesujące jest to, że osobę, która przez wiele lat funkcjonowała w wielu gazetach, dopiero wytropili blogerzy. Jeszcze rok temu ta blogosfera nie miała znaczenia. Teraz pokazuje, że trzeba się z nią liczyć.

> Wiedzieć więcej:
Salon24 wyrzuca blogerkę, która kradła cudze teksty
Czy dziennik.pl wzorował się na designie stron „Der Spiegel" sprzed kilku lat?

Prawo autorskie: Co można, czego nie można i co grozi za plagiat w internecie

Francja: 200 tys. euro za plagiat okładki

Washington Post wyrzuca blogowicza-plagiatora
Blogi przyczyną dymisji szefa newsów CNN

> Źródło: gazeta.pl

> Tag: , , ,

Brak komentarzy: