18.9.06

Darmowe gazety mnożą się jak grzyby po deszczu

Podczas gdy płatne dzienniki przeżywają poważny kryzys w Europie Zachodniej i w USA, darmowe gazety rozwijają się w zawrotnym tempie.

Szwedzki dziennik „Aftonbladet", wydawany przez Schibsted, zamierza uruchomić darmowy dziennik w październiku 2006 r. w Sztokholmie, Gothenburgu i Malmoe. Nowy projekt ma być rentowny już po trzech latach - informuje serwis AFX News.

W Belgradzie, stolicy Serbii, ukazał się dziś pierwszy bezpłatny dziennik „24 sata" ("24 Godziny"). Jego wydawcą jest szwajcarski koncern prasowy Ringier, który wydaje w Serbii bulwarówkę „Blic”.

Na początku września dwie nowe darmowe gazety pojawiły sie w Londynie, jedna w Paryżu, a za nowymi mutacjami szwedzkiego Metra (wydawanego w Polsce pod nazwą „Metropol") trudno nadążyć.

Obok powolnej migracji prasy do internetu, darmowe dzienniki stanowią obecnie najbardziej dynamiczny segment gazet na świecie.

Ten trend dotrze prawdopodobnie do Polski w najbliższych latach. Ani Axel Springer (wydawca m. in. „Dziennika" i „Faktu"), ani Orkla Press (wydawca prasy regionalnej i współwłaściciel „Rzeczpospolitej") nie mają jeszcze swoich darmowych, ogólnopolskich tytułów.

> Tag: , ,

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

małe sprostowanie orkla ma już bezłpatną gazetę w toruniu i wydaje ja gazeta pomorska

Krzysztof Urbanowicz pisze...

Dziekuje za przypomnienie o tym tytule. Chodzilo mi raczej o tytuly ogolnopolskie, co tez dopisalem w tekscie.