Google lansuje nowy serwis informacyjny GeoNews


Czy możliwe jest stworzenie mega-portalu z informacjami nie tylko z całego świata, ale też z kraju, miasta, dzielnicy i ulicy? Czy będąc np. w Warszawie mogę zobaczyć jak wygląda ulica w Nowym Jorku, gdzie właśnie zdarzył się wypadek? Albo gdzie znajduje się pizzeria w Poznaniu, w której właśnie jedzą kolację moi znajomi?

- Science-fiction, niemożliwe, to jakaś bzdura! - odpowie prawdopodobnie większość z was. Błędna odpowiedź. Bo Google już to zaczyna robić. We Reporters GeoNews to nowy serwis informacyjny, który powstał z połączenia Google News i Google Maps.

Pokazuje, na razie głównie w USA, informację praktycznie w czasie rzeczywistym, np. 27 minut temu w Nowym Jorku miał miejsce wypadek na Piątej Alei. Informacja, a właściwie tylko sama zajawka z odnośnikami, ukazuje się w „dymku", jak w komiksie, po kliknięciu kursorem w punkt oznaczający jakieś miasto. Zajawka jest ilustrowana zdjęciem.

Można powiększać lub zmniejszać obraz, można dodać swój komentarz. Strony są odświeżane co 30 sek. Nie wszystkie wydarzenia są jednak świeże. Jeszcze nieraz źle widać, albo mapa jest niezbyt aktualna, ale sam pomysł jest naprawdę genialny!

A źródła informacji? Prasa, portale informacyjne (np. „New York Times"), telewizja, czyli dziennikarze. Prawdziwi, z krwi i kości... Dziennikarze oddychają pewno z ulgą. Na szczęście nie zastąpią ich Google Automaty!

Tag:

Komentarze