Prasa bez Gutenberga

Dla prasy nie ma odwrotu, jej przyszłość rozgrywa się teraz, na naszych oczach, w Internecie. Tam już są nasi dotychczasowi czytelnicy. Zmuszona do radykalnej zmiany swojej strategii, prasa nie rozpoczyna nowego rozdziału w swojej historii, prasa rozpoczyna nową Historię. Problem w tym, że większość wydawców prasy i dziennikarzy jeszcze tego nie zrozumiała.

Taką tezę stawiają, w książce „Une Presse sans Gutenberg" (Prasa bez Gutenberga), która właśnie ukazała się we Francji, dziennikarz Jean-Francois Fogel i szef dodatku „Le Monde Interactif", Bruno Patino. Dla nich „Internet nie jest nowym nośnikiem informacji, to koniec dziennikarstwa takiego jakie znamy".

Książka ukazuje się we Francji w momencie kiedy największe francuskie dzienniki: „Le Monde", „Le Figaro" i „Liberation" zmieniają swoją formułę graficzną i redakcyjną, by ratować się przed dalszym spadkiem sprzedaży i ucieczką reklamy i ogłoszeń drobnych do Internetu.

Tag:

Komentarze

Anonimowy pisze…
Jasne jest, że panuje moda na internet, ale przytocze może naiwną? tezę, że społeczeństwo się starzeje i masa osób nie ma pojęcia o poruszaniu się w przestrzeni wirtualnej. czy dla nich pozostaną piktogramy - tabloidy? Ciekawa jestem jak ma wyglądać dziennikarstwo i gazety dla ludzi niezrzeszonych w nowoczesnej oczywiście,ale odczłowieczonej internetowej rodzinie?
Anonimowy pisze…
może raczej koniec ( = początek końca) Reklam w prasie -- a nie prasy...
może koniec gigantycznych nakładów...
1-dnostronnych relacji: MY ( = wiedzący) -- Wy ( = czytający)...
tv też miała skasować kino... a fotografia -- Malarstwo.
(a jak na razie -- to cyfrowa fotografia zabija tę "artystyczną" ;-) a Malarstwo ma się całkiem, całkiem. i lepiej się sprzedaje...)
takie proroctwa brzmią efektownie -- ale niewiele z nich wynika.
ogólnie: temat-rzeka.
ps.
ja czytam w Sieci, fakt. bo nie mam czasu. ale Papier -- uwielbiam. byle z sensem zadrukowany ;-)
ps2.
a co mają rozumieć? ( = Wydawcy.) dopóki jest kasa -- drukują. jak nie będzie -- przerzucą pieniądze do Sieci (lub na uprawę buraków). a że redachtorstwo trafi na bruk...
a ileż to zawodow wyginęło? szewcy, zecerzy... a Inwestorzy nadal trwają.