Szwajcarzy głosują przez internet i sms

I kto mowi, że Szwajcarzy są konserwatywni? W niedzielę 27 listopada mieszkańcy kantonu Zurychu mogli po raz pierwszy głosować przez internet i sms w wyborach federalnych. Co czwarty mieszkaniec kantonu głosował drogą elektroniczną, głównie przez internet. Rekord padł w miejscowości Bertschikon, gdzie aż 43 % mieszkańców oddało głosy w ten sposób (27 % przez internet i 16 % przez sms).

Jak to działa? Tak jak w przypadku głosowania przez sms w programach telewizyjnych, z tą różnicą, że wyborcy otrzymali pocztą poufny kod razem z kartą wyborczą. Następnie głosowali wysyłając ten kod na podany numer telefonu, wpisując cyfrę odpowiadającą ich wyborowi.

To głosowanie jest jednym z serii testów jakie przeprowadza Szwajcaria od 5 lat (!). Rada Federalna zapowiada, że od 2006 r. będzie możliwe oficjalne wprowadzenie głosowania drogą elektroniczną na terenie całego kraju.

> Wiedzieć więcej: W październiku 2005 r., przez internet głosowali Estończycy (wywiad video). Brazylijczycy mogą głosowac przez internet od 1996 r.

Źródło: Forum e-demo

Tag:

Komentarze