Iran: Pierwsze karykatury Holocaustu

Następny epizod afery karykatur Mahometa. Pierwsze karykatury nt. Holocaustu zostały opublikowane na stronie internetowej irańskiego Domu Karykatur, związanej z irańskiem dziennikiem „Hamshahri".

Po publikacji karykatur Mahometa w prasie europejskiej, dziennik ogłosił międzynarodowy konkurs na karykatury nt. zagłady Żydów pt. „Gdzie są granice wolności słowa na Zachodzie?".

Chodzi o dwie karykatury przesłane na ten konkurs . Pierwsza, zatutułowana „Auschwitz 1942", przedstawia Żyda z tobołkiem wchodzącego do obozu koncentracyjnego przez bramę z napisem „Praca daje wolność".

Druga, zatytułowana „Izrael 2002" przedstawia tego samego mężczyznę, tym razem z karabinem , wchodzącego na pole walki przez bramę z napisem „Wojna daje pokój".

„Wolność słowa jest dla ludzi z Zachodu pretekstem do ubliżania muzułmanom. (...)", pisze „Hamshahri" w tekście o tym konkursie, który ma zdecydowany wydźwięk antysemicki.

„Gazety zachodnie opublikowały bluźniercze rysunki pod pretekstem wolności słowa. Ciekawe czy teraz zrobią, to o czy mowią i opublikują też rysunki o Holocauście", powiedział AFP Farid Mortazavi, jeden z szefów „Hamshahri".


Źródło: AFP

> Tag: , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
ciekawe co na to te wszystkie gazety, w tym Rzeczpospolita. Czy teraz wolnośc słowa nabierze dla nich innego znaczenia?
Anonimowy pisze…
O ile konkurs może jest antysemicki, to karykatura - zdecydowanie nie.