Nokia i Motorola wchodzą w erę telefonii internetowej

„A Mobile Revolution" - pod tym hasłem Nokia zaprezentowała swój pierwszy model telefonu komórkowego Nokia 6136 (na zdjęciu), z którego będzie można rozmawiać przez internet.

Jak to działa? Tam, gdzie będzie dostęp do bezprzewodowej sieci Wi-Fi, telefon połączy się z rozmówcą przez internet. Tam, gdzi dostępu nie będzie, Nokia 6136 będzie funkcjonować jak zwykła komórka (GSM),

Zastosowana w telefonie technologia UMA (Unlicensed Mobile Access) umożliwia transmisję głosu i danych w sieci GSM/GPRS za pomocą niedrogich łączy szerokopasmowych.

Telefon ma wbudowany aparat fotograficzny o rozdzielczości 1,3 mln pikseli (co nie jest niestety jego mocną stroną), stereofoniczne radio FM i przeglądarkę internetową.

Nokia 6136 będzie kosztowała 275 euro. Jej premiera przewidziana jest w Europie na wiosnę tego roku.

Motorola też zapowiedziała wprowadzenie na ten rok urządzenia spod znaku „mobilnego biura", przystosowanego do pracy w sieciach Wi-Fi i GSM - A910 (na zdjęciu).

Terminal wyposażony w technologię UMA ma być sprzedawany przez brytyjskie BT w ramach usługi BT Fusion, która pozwala abonentom na swobodne przełączanie się pomiędzy siecią stacjonarną i komórkową przy użyciu jednego telefonu.

Skype, firma produkująca darmowy komunikator internetowy, również stworzyła telefon, który... nie potrzebuje komputera, by połączyć się z siecią. Pisałem o tym w styczniu br.


Źródło: blog Engadget, Telix

> Tag: , , , , ,

Komentarze