SoftBank inwestuje 5,2 mln dolarów w Ohmynews

Japońska spółka internetowo-telekomunikacyjna Softbank inwestuje 5,2 mln dolarów w największy portal informacyjny w Azji, koreański Ohmynews.

Softbank otrzyma w zamian 12,95 % udziałów Ohmynews. To największa na świecie inwestycja w projekt oparty na dziennikarstwie obywatelskim (citizen participatory journalism).

Obie firmy informują w komunikacie o ambitnych planach rozwoju m. in. o rozszerzenia angielskojęzycznej wersji portalu i stworzenia internetowej telewizji.

Ohmynews, stworzony w 2000 r., przeistoczy się dzięki tej inwestycji z interaktywnego w pełni multimedialny projekt, na fali modnego trendu zwanego web 2.0. Tendencja ta opiera się na dzieleniu się wiedzą na szeroką skalę, na idei współodpowiedzialności za zawartość i na niespotykanej dotychczas interakcji między usługodawcą a odbiorcami, czyli internautami, dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Obie firmy deklarują w ramach zawartego na tę okazję aliansu strategicznego wspólną inwestycję w wys. 11 mln dolarów w rozwój OhmyNews, m. in. w Japonii:

„As its first international news venture, OhmyNews International will establish ‘OhmyNews Japan’ before August 2006 in Japan. ‘OhmyNews Japan’ will provide Japanese citizens with a multimedia platform of citizen participation, hence introducing a completely different kind of news media to Japan’s media market that will live up to the spirit of Web 2.0", informują firmy.

Softbank wyrasta powoli na azjatyckiego tygrysa web 2.0. Niecałe trzy tygodnie temu pisałem na blogu o jego inwestycji w pierwszy w Japonii darmowy i interaktywny serwis informacyjny, we współpracy z Agence France Presse (AFP).

Portal nazywa sie AFP-BB News. To coś w rodzaju „wspólnoty pasjonatów aktualności".

Warto obserwować inwestycje Softbanku. Nie ma on pomysłów, ale ma pieniądze i znakomite wyczucie biznesu jutra.

Źródło: Ohmynews (via Jeff Jarvis)

> Tag: , , , ,

Komentarze