Francja: Dziennik „Les Echos" tworzy gazetę na papierze elektronicznym

Pamiętacie scenę z filmu „Minority Report", w której Tom Cruise wchodzi do metra, gdzie jeden z pasażerów czyta gazetę z automatycznie aktualizującymi się informacjami i zdjeciami? A scenę z „Harrego Pottera", kiedy Harry czyta gazetę ze zjęciami, na których postaci ruszają się i mówią? To już nie science-fiction.

Taką e-gazetę zaproponuje w ramach testu, już jesienią tego roku, francuski dziennik ekonomiczny „Les Echos". Dla szerokiej publiczności, „e-Echos" będzie dostępny w 2008 r. Ogłosił to wczoraj wydawca gazety.

E-gazeta będzie aktualizowana na bieżąco przez redakcję internetową, z informacjami m. in. z „Financial Times" (który należy do tej samej grupy prasowej co „Les Echos"), ze zdjęciami, codziennymi podcastami o tematyce ekonomicznej, a w dalszej kolejności - z podcastami wideo.

E-gazeta „Les Echos" będzie się łączyć z internetem bezprzewodowo za pomocą technologii Wi-Fi, Bluetooth lub komputera. Będzie dostępna w dwóch formach:

  • E-book (od jesieni 2006 r.), jak ten o nazwie Librié, stworzony przez Sony (sprzedawany w Japonii od 18 miesięcy i przewidziany do sprzedaży w USA jeszcze w maju tego roku).
  • E-papier (od 2007 r.) jak ten wyprodukowany przez firmę Plastic Logic (na zdjęciu) lub start-up Nemoptic, w formacie A4 i A5. To plastikowy ekran, który można zwijać. Posiada paletę nawigacyjną z przyciskami.
E-Echos nie będzie tak widowiskowa jak internet, ponieważ nie będzie przeglądarką z dostępem do sieci, a tylko rodzajem odtwarzacza - tłumaczy Philippe Jannet, dyrektor wydań elektronicznych „Les Echos".

W pierwszej fazie projektu, czytelnik będzie miał jednak możliwość konsultacji bazy danych firm. Klikając w nazwę jakiej firmy z listy otrzyma podstawowe dane jak francuskie odpowiedniki NIP, Regon, listę i CV szefów. Dopiero później pojawią się funkcje pomagające w personalizacji treści (branża, temat, region...).

Business model e-gazety będzie się opierał na reklamie i na płatnym abonamencie, prawdopodobnie w opcji premium dla wybranych prenumeratorów wersji internetowej „Les Echos". Gazeta, jako jedna z nielicznych na świecie, każe płacić za czytanie wszystkich swoich artykułów w internecie. Papierowe wydnie „Les Echos" jest dostępne odpłatnie w internecie w pdf-ie, podobnie jak dostęp do innych artykułów i archiwum.

„Les Echos" jest drugim dziennikiem w Europie, po belgijskim „ De Tijd", który testuje e-papier jako uzupełnienie wydania internetowego.

Źródło: własne, „Les Echos", „Liberation"

> Tag: , , , , , video glaces, , ,

> Wiedzieć więcej:
Kiedy pojawią się gazety na e-papierze
E-papierowa rewolucja
Nowy e-papier wejdzie do użytku w 2008 r.
Belgijski dziennik ekonomiczny „De Tijd" testuje swoje wydania na e-booku
Okulary wideo do czytania gazet?
Sony lansuje e-book w USA

> Wiedzieć więcej nt. podcastu:
Każdy może nagrać podcast, to naprawdę proste
Polskie tygodniki opinii tracą czytelników, ale jeszcze nie szukają ich w internecie
USA: 100.000 dolarów za podcast
Wielka Brytania: „The Guardian" wprowadza płatne podcasy
Francja: Były Premier nagrywa podcasty na swoim blogu
Francja: Dziennik „L'Equipe" też oferuje podcasty wideo
Szwedzkie radio oferuje swoje audycje w internecie
Wychodzi pierwszy magazyn o podcastingu

Komentarze