Francja: Grupa Emap wystawiła wczoraj 40 magazynów na sprzedaż

Nowy sygnał paniki na rynku prasy. Po grupach prasowych Knight Ridder w USA, Daily Mail and General Trust w Wielkiej Brytanii, Orkla Media w Norwegii i w Polsce, Socpresse we Francji, brytyjska grupa prasowa Emap chce sprzedać swoją francuską filię, Emap France.

Ogłosił to wczoraj w komunikacie zarząd spółki, informuje AFP. Emap France wystawił na sprzedaż ok. 40 tytułów w tym: „Télé Poche", „Télé Star Biba", „Pleine Vie", „Modes et Travaux", „L'Auto Journal", „Nous deux".

Emap France jest trzecim wydawcą magazynów we Francji. Wypracowuje co piąte euro (23%) przychodu spółki-matki. W latach 2004-05, Emap France osiągnął dochody w wys. 440 mln euro. W tym samym czasie, Emap miał przychody na poziomie 1,567 mld euro, a jej przychody wyniosły 325,7 mln euro, wg „Le Monde".

Emap France posiada 12% rynku prasy magazynowej we Francji jeżeli chodzi o sprzedaż. 16% przypada Hachette (HFM), a 13 % grupie Prisma (Gruner+Jahr), jeżeli wierzyć danym opublikowanym na stronach internetowych Emap.

Inaczej mówiąc, Emap France zarabia pieniądze i nie sprzeda się tanio. Cena wahać się będzie między 450 a 750 mln euro, informuje „Le Monde". Kto kupi Emap France? Albo jej konkurenci, Hachette lub Prisma, albo jakiś fundusz inwestycyjny, spekulują specjaliści. Emap ma zamiar sfinalizować tę transakcję pod koniec pierwszego semestru 2005 r.

Grupie Emap gorzej wiedzie się u siebie, w Wielkiej Brytanii. Najwieksze straty przynosi tam dzialalność w segmencie radiowym, gdzie dramatycznie skurczyły się budżety reklamowe (-20%), emigrując do internetu. Tak więc Emap chce się skupić na swoim macierzystym rynku. Przewiduje tam zwiększenie inwestycji w internet.

Źródło: AFP, „Le Monde", Emap

> Widzieć więcej: Jak to robią inni?

Na razie tylko francuskiej grupie Socpresse, która inwestuje teraz w telewizję i internet, udało się pozbyć swoich dzienników regionalnych.

Amerykański Knight Ridder nie znalazł chętnego na swoje gazety regionalne, Daily Mail and General Trust już zrezygnował z szukania potencjalnego kupca, a Orkla Media negocjuje teraz z potencjalnymi nabywcami.

W zeszłym tygodniu informowałem, że Agora jest zainteresowana zakupem polskich gazet należących do norweskiego koncernu Orkla. Norwegowie mają w Polsce 51% udziałów w spółce Presspublica wydającej "Rzeczpospolitą" oraz 12 dzienników regionalnych.

> Tag: , , , , ,

Komentarze