Tajemniczy dokument o strategii Google krąży w internecie


Jaka jest strategia Google? W jakim stopniu zagraża tradycyjnym mediom? Kiedy pozbawi prasę części reklam? - to pytania jakie zadają sobie udziałowcy, prezesi, szefowie redakcji i dziennikarze w wielu mediach.

Ich niepokój jest uzasadniony, Google rzeczywiście stanowi dla nich zagrożenie, nawet jeżeli jest ono oddalone w czasie, o czym wielokronie pisałem na blogu. W tym kontekście, tym bardziej interesująca wydaje mi się wewnętrzna prezentacja Google, która pojawiła się właśnie w internecie. Ma aż 95 slajdów. Obejmuje marketing, produkty, finanse, strategię w prasie etc.

Ta prezentacja top secret podobno „wyciekła" z jednego ze spotkań Google z analitykami finansowymi, ale trochę mi się nie chce w to wierzyć. To zbyt przypomina buzz marketing, czyli marketing szeptany.

Dlaczego? Szukałem w tej prezentacji szczególnie informacji o Google News. To jeden z największych serwisów informacyjnych na świecie, to głownie z jego powodu doszło do starcia Google z Word Association of Newspapers, AFP etc. Wydawcy boją się go jak ognia. A w prezentacji na temat Google News nie ma ani słowa. Dziwne...

Brak też dokładniejszej informacji o tym jakie jest miejscie Wi-Fi w jego strategii, choć wiadomo, że Google łączy z bezprzewodowym dostępem do internetu wielkie nadzieje, co widać również w punkcie 5 poniżej.

Bez względu na to, ta prezentacja pozwala lepiej zrozumieć gdzie zmierza Google. Uważam, że jednym z najciekawszych slajdów jest ten o 7 filarach strategii Google (na zdjeciu powyżej):
  1. Być liderem w dziedzinie poszukiwań w internecie (wyszukiwarka)
  2. Stworzyć bardziej rozbudowany system reklamowy
  3. Odpowiedzieć na potrzeby i życzenia użytkowników również w innych dziedzinach: tworzyć, zapamiętywać & dzielić
  4. Zbudować najlepszą infrastrukturę hard i software: użyć jej w celu zwiększenia naszej przewagi konkurencyjnej.
  5. Rozbudować jak najszerzej naszą sferę wpływów, proponując usługi Google użytkownikom bez względu na to, gdzie się znajdują (m. in. Wi-Fi).
  6. Maksymalnie zoptymalizować naszą pozycję i wizerunek: zatrudnić najlepszych, stymulować innowację z dołu do góry.
  7. Upozycjonować się jako lider opinii, mistrz umysłów, nie tylko w naszej branży: wspólpracować z siecią partnerów, instutycji państwowych, mediów i wpływowych środowisk.
Ciekawy jest też slajd o produktach i usługach Googla (poniżej), który systematyzuje naszą wiedzę na ten temat:
Źrodło: Zdnet

> Tag: , , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
a propo "wycieku"... zdecydowanie buzz marketing. Tajną prezentację można zobaczyć na filmie relacjonującym tę konferencję, a film dodany do zbiorów Gogole Video przez samo Google (dział from Googleplex):
http://video.google.com/videoplay?docid=-5788369431147048217&q=type%3Agoogle

A swoją drogę... prezentację warto ściągnąc, gdyż jest najlepszym przykładem na to, jak prezentcja powinna wyglądać (bodajże Seth Godin o tym mówił, czym ma być prezentacja - transfer of emotions)
Prezentacja jest niezla, choc troche przydlugawa. Osobiscie wole prezentacje Steva Jobsa. Wiem, wiem, to nie to samo...