20 czerwca 2006

Francja: Ponad 4,8 mln blogów na serwisie Skyblog stworzonym przez radio SkyrockFrancuska doktorantka Hélène Delaunay-Téterel (na wideo) zbadała Skyblog. To fenomen nie z tej ziemi we Francji.

Radio Skyrock, odpowiednik naszego RMF FM, otworzyło kilka lat temu platformę darmowych blogów. Jej sukces przerósł wszelkie oczekiwania: aż 4,8 mln blogów zostało uruchomionych do maja 2006 r.

Na Skyblog jest „tylko" 2,9 mln pseudonimów. Z badań Hélène Delaunay-Téterel wynika, że 97% „skyblogowiczow" jest w wieku 12 do 18 lat. A 60% z nich to „skyblogowiczki".

Więkoszść „skyblogowiczów" pisze z błędami ortograficznymi, część nawet fonetycznie, w stylu SMS-owym. Króluje mieszanka francuskiego z angielskim, tzw. „franglais".

Co robią najczęściej? Komunikują między sobą i produkują treści: wpisy na blogach, komentarze, zdjecia, lub wideo. Z reguły przygoda zaczyna się od komentarza na blogu - tłumaczy Hélène Delaunay-Téterel.

Co ciekawe, Skyblog, choć podobny do polskich platform blogowych, jak np. blox.pl , pozostał staromodny, w stylu web 1.0. Nie ma np. ani RSS (to ten pomarańczowy prostokącik z napisem RSS w prawym górnym rogu mojego blogu, dzieki któremu można zaabonować się na blog), ani trackback (pole do wklejania adresu swojego bloga), ułatwiajacych dyskusję będącą podstawą każdej platformy blogowej.

Źródło: blog Internet Actu

> Tag: ,

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

To jak to może jeszcze działać? Bez RSS'a? I blog bez trackbacka?

To nie staromodny styl, to anachronizm.