17 czerwca 2006

Komputery Macintosh są dla prasy tańsze w ekspoloatacji, szybsze i bezpieczniejsze niż PC

Komputery Macintosh są dla prasy tańsze w ekspoloatacji, szybsze i bezpieczniejsze niż PC - wynika z raportu opracowanego przez Andreasa Pfeiffera w USA i pięciu krajach europejskich.

Pfeiffer jest znanym konsultantem medialnym, szefem firmy Pfeiffer Consulting, współpracującym z Ifra*, międzynarodową organizacją zrzeszającą wydawców prasy.


„Macintosh okazuje sie tańszy, mimo ceny zakupu wyższej od PC. Przyczyna jest prosta: Macintosha można szybciej zaintalowac i wymienić, poza tym jest znacznie bezpieczniejsszy od PC. Jeżeli chodzi o efektywność, Macintosh zwycięża w porównaniu z PC tak w przypadku przeciętnego użytkownika jak w przypadku prac wydawniczych" - stwierdza Andreas Pfeiffer w wywiadzie dla magazynu Ifra „Newspaper techniques".

Wszystkie z 17 różnych czynności zwiazanych z pracami wydawniczymi okazały się dwa razy szybsze na Macintoshu, a 12 prostych czynności (jak kopiuj-wklej, nawigacja między plikami...) zajęły Makintoshom o 30% mniej czasu niż PC.

Pfeiffer ostrzega jednak przed nagłymi zmianami. W kwestiach technologii, jest wg konsultanta jedna złota reguła: nigdy nie zmieniać rozwiązań, które dobrze się sprawdzają, chyba, że zmiana może przynieśc naprawdę wyjątkowe korzyści.

* Ifra pochodzi od skrótu
INCA-FIEJ Research Association", gdzie „INCA" to „International Newspaper Colour Association" a "FIEJ" - "Fédération Internationale des Editeurs de Journaux". Skrót funkcjonuje dziś jako nazwa własna.

Źródło: Ifra

> Tag: ,

5 komentarzy:

Maciej Tarnowski pisze...

Cena Maca jest faktycznie wyzsza od standardowego PC, jednak tylko z punktu widzenia mieszkancow Europy (w szczegolnosci Polski). Ceny tego sprzetu w Stanach sa nizsze o ok. 30%. Wynika to miedzy innymi z roznic kursowych oraz z polityki podatkowej EU.

Przykladowo MacBook zakupiony za oceanem kosztuje 1099$ czyli przy korzystnym kursie mniej niz 3500 pln. Ten sam sprzet w salonie iSpot w Warszawie kosztuje 4600 pln.

Artur pisze...

Jako szczęśliwy użytkownik Maca już od lutego tego roku potwierdzam - jest idealny. I już.

Anonimowy pisze...

cena Maca jest wyższa jeśli kupimy tzw. składaka (pc)
-- i oprogramowanie ze Stadionu.
aa, to wtedy tak.
(no i koniecznie przegraj mi najnowszego Corela; bo to PC do pracy jest...)

AndrzejM pisze...

A ja właśnie wrzucam Maca na Allegro i wracam do PC.

Anonimowy pisze...

Proszę uściślij, czy chodzi o szybkość komputera i oprogramowania na nim pracującego (wydajność oprogramowania), czy o wygodę obsługi, efektywność interfejsu (np. trzeba wykonywać mniej operacji, są lepsze menu itp.). Nie wynika to jasno z tego wpisu.

Uwaga -- podejrzewam, że chodzi o to drugie, jednak skala różnicy (50% szybciej na Maku) wydaje się trochę przesadzona.

Jakie konkretnie programy były porównywane? Porównanie aplikacji a całych systemów komputerowych (system operacyjny, sprzęt itp.) to także bardzo istotna różnica!