Polski rynek mediów dopiero wchodzi w strefę turbulencji

Jeszcze nie ucichły echa po premierze „Dziennika", a brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom już przejmuje od norweskiej grupy Orkla Media „Rzeczpospolitą", „Gazetę Giełdy Parkiet" i 11 gazet regionalnych, z „Gazetą Pomorską" na czele.

W tym samym czasie jeden z największych koncernów medialnych na świecie, News Corporation, do którego należy m.in. amerykańska stacja Fox News, kupuje malutką stację telewizyjną, TV Puls, należącą do zakonu franciszkanów.

Tak Mecom jak News Corp. to prawdziwe maszyny wojenne nastawione na biznes. Inwestycje tych graczy z pierwszej światowej ligi mediów oznaczają dalsze zaostrzenie się walki o czytelników, telewidzów i reklamodawców w Polsce.

Szef Mecomu, David Montgomery, dawny wydawca brytyjskiego dziennika „The Independent", to zmora dziennikarzy. Jest znany z bezwzględności w cięciu kosztów i wiary we wszechmoc marketingu.

Jeśli nie odsprzeda polskiej części Orkli innemu inwestorowi, co jest prawdopodobne, można spodziewać się, że żelazną ręką spróbuje wprowadzić nowy ład w swoich nowo nabytych gazetach. Przyjście nowego właściciela nie oznacza więc dla menedżerów i dziennikarzy Orkli końca trwającego od wielu miesięcy okresu niepewności.

News Corp., którego dyrektorem zarządzającym i większościowym udziałowcem jest medialny magnat, Rupert Murdoch, jest pierwszym dużym zagranicznym koncernem inwestującym w telewizję naziemną w Polsce.

Duży to za mało powiedziane, News Corp to prawdziwy gigant (infografika poniżej). Należy do niego m. in.:
 • ponad 100 kanałów telewizji kablowej,
 • kilkadziesiąt sieci telewizji satelitarnej, w tym brytyjska płatna telewizja satelitarna BSkyB,
 • ok. 200 gazet, w tym brytyjskie dzienniki „The Times" oraz „The Sun",
 • ok. 40 wydawnictw książkowych,
 • wytwórnia filmowa 20th Century Fox,
 • największy na świecie internetowy serwis wspólnotowy MySpace (ponad 60 mln użytkowników miesięcznie) etc.


Zródło: „Wired"

W USA, stworzona przez News Corp w 1996 r., stacja telewizyjna Fox News wyprzedziła nawet CNN, krytykujac arogancję medialnych elit i ideologiczną miałkość dziennikarskiego światka.

Bo Fox to telewizja z wyraźnym anty-liberalnym - co oznacza w Stanach anty-lewicowym - charakterem:
 • jest konserwatywna i patriotyczna,
 • promuje tradycyjne wartości, rodzinę i Goerge W. Busha,
 • jest oczywiscie przeciw aborcji,
 • jest za karą śmierci i prawem do posiadania broni,
 • walczy o obniżkę podatków,
 • propaguje radykalną walkę z terroryzmem,
 • jeden z jej ulubionych tematów to krytyka innych mediów.

Inwestując w TV Puls, News Corp. ma oczywiście nadzieję uszczknąć kawałek torta reklamowego, który dzielą miedzy sobą TVP, Polsat i TVN.

Jak zamierza tego dokonać skoro TV Puls ma koncesję na nadawanie tylko programu religijnego? Zaskakująca zbieżność ideologiczna obecnej ekipy rządzącej i Fox News pozwala przypuszczać, że PiS spojrzy przychylnym okiem na próbę zmiany statusu telewizji franciszkanów.

Jedno jest pewne: polski rynek mediów dopiero wchodzi w sferę turbulencji.

Czy zgadzacie się Państwo z tym stwierdzeniem?

> Tag: , , , , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
nie wiem czy beda to turbulencje, ale na pewno jakies zmiany ;] chociaz chcialbm nadmienic ze z tego co wnioskuje z artykulu, to fox bedzie konkurowac z polsatem, przez co moze bardziej spolaryzuje sie nasz rynek medialny ;]
Artur pisze…
Odpowiedź brzmi - całkowita racja. Pojawia się też kolejne pytanie: co zrobią Niemcy z Verlagsgruppe Passau? W zestawieniu z Axelem, Holtzbrinckiem, czy Murdochem są raczej mali. W dodatku działają głównie w segmentach prasy regionalnej i bezpłatnej (choć ostatnio zainwestowali w unikatowy portal obywatelski, o którym niedawno Pan pisał). Albo więc okopią się i będą walczyć dalej. Albo - kto wie - może również sprzedadzą swoje aktywa w pakiecie jakiemuś gigantowi?
Anonimowy pisze…
News Corp. miało już od dawna Polskę na celowniku, inwestycja w telewizję naziemną pociągnie przypuszczalnie za sobą stopniowe rozszerzanie dostępności tej stacji. Oferta Pulsu będzie atrakcyjna bo i biblioteka programów Murdocha jest bardzo szeroka.