28 czerwca 2006

Powstał serwis internetowy, który umożliwia wymienianie się książkami za darmo

Powstał pierwszy polski serwis internetowy, który umożliwia wymienianie się książkami za darmo – podaj.net. To serwis społecznościowy w stylu web 2.0, na którego zarządzanie i wartość mają wpływ sami internauci.

Choć platforma jest jeszcze w wersji „beta” i działa od niedawna, użytkownicy dodali już prawie 2000 tytułów. Podaj.net założyli Jakub Milewski obecnie działający zawodowo w branży telekomunikacyjnej oraz Jarosław Kownacki pracujący w branży e-marketingowej.

Każdy, kto chce dołączyć do grona użytkowników podaj.net musi dodać do bazy serwisu minimum trzy książki. Jeśli któraś z tych książek zostanie zamówniona, a następnie odebrana przez innego użytkownika, system przyznaje punkt.

Dzięki temu możliwe staje się zamówienie książki od kogoś innego. Sama wymiana odbywa się bezpłatnie. Użytkownicy wysyłają książki pocztą. Jedynym kosztem jest więc opłata za przesyłkę pocztową.

Obecnie w podaj.net zarejestrowanych jest już prawie pół tysiąca internautów, a 180 osób aktywnie korzysta z serwisu i wymienia się książkami. Wśród użytkowników platformy są cztery osoby mające status tzw. społecznych administratorów.

„Zadaniem społecznych administratorów – czyli użytkowników serwisu, którzy mają pozytywną historię transakcji i zgłosili chęć pomocy – jest dbanie o sprawne funkcjonowanie portalu. Mają się oni zajmować m.in. sprawdzaniem poprawnosci dodawanych książek, weryfikacją recenzji, moderowaniem forum itd. Docelowo, serwis ma działać przede wszystkim dzięki jego użytkownikom” – wyjaśnia pomysłodawca podaj.net, Jakub Milewski.


Baza serwisu została podzielona na 27 kategorii. Najczęściej dodawane są książki zaliczające się do literatury pięknej oraz fantastyki. Duży wybór mają wielbiciele kryminałów i romansów. W bazie znalazły się też książki dla dzieci i młodzieży, literatura obcojęzyczna oraz podręczniki.

Podaj.net to platforma szczególnie przydatna uczniom i studentom, którzy dzięki niej mogą znaleźć książki na kolejny rok szkolny lub akademicki, udostępniając wcześniej podręczniki z poprzednich lat.

Źródło: podaj.net

> Tag: , ,

Brak komentarzy: