Więcej Japończyków łączy sie z internetem przez telefony komórkowe niż przez komputer

Po raz pierwszy w w historii japońskiego internetu, więcej Japończyków łączy się z siecią przez telefony komórkowe (69 mln) niż przez komputer (66 mln) - wynika z badań Ministry of Internal Affairs and Communication. Informuje o tym Multilingual Search.

Czy tak będzie wyglądało w przyszłości poszukiwanie informacji w wyszukiwarkach? Wyszukiwanie informacji bezpośrednio przez telefon komórkowy nie jest na razie zbyt popularną praktyką w USA i w Europie , ale kiedy w 2008 r., jak prognozują specjaliści, większość komórek (75%) będzie „internet-ready", ta sytuacja prawdopodobnie się zmieni.

Równolegle, jak prognozował we wrześniu 2005 r. „Time" nastąpi:
  • gwałtowny rozwój wyszukiwania zdjęć i wideo (to już się sprawdza w tej chwili, wystarczy spojrzeć na ciągle powiększającą się listę wyszukiwarek obrazkowych)
  • geolokalizacja (trwa ostry wyścig między gigantami netu: Google, Microsoft i Yahoo o prymat na internetowym rynku map).
  • rozwój wyszukiwarek odpowiadających na pytanie stawiane pełnym zdaniem, np. „Ilu Polakow ma obecnie dostęp do internetu? (taką usługę oferują już m. in. Lycos i Yahoo)
  • rozwój indeksacji społecznej, tzw. folksonomii, głównie dzięki dużym serwisom typu Flikr (internetowy album zdjeciowy).
  • personnalizacja (duża częśc witryn i portali internetowych nowej generacji web 2.0 oferuje taką możliwość).

Źrodło: Multilingual Search, Time

> Tag: , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
Nie znam polskich statystyk na ten temat, ale sam coraz częściej (za sprawą Opera Mini) sięgam do Interetu poprzez telefon. Myślę, że to będzie coraz popularniejsze, w miarę zwiększania się liczby aparatów przystosowanych do wyświetlania stron www.