19 września 2006

Citizendium, pierwsza konkurencyjna dla Wikipedii encyklopedia internetowa

Wikipedia ma konkurenta. W piątą rocznicę powstania internetowej encyklopedii, Larry Sanger, współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny Wikipedii, ogłasza powstanie konkurencyjnego projektu Citizendium.

Nazwa pochodzi od „citizens' compendium of everything", czyli „obywatelskie kompendium wszystkiego".

Oficjalnie, słowa „konkurencyjny" i „encyklopedia" nie padają, Sanger wspomina tylko o „komplementarności", oprogressive fork", ale tak naprawdę Citizendium jest alternatywną encyklopedią dla Wikipedii. Co więcej, powstaje na bazie obecnej Wikipedii, ze wszystkimi jej wpisami.

Citizendium będzie się różnić od Wikipedii innymi, bardziej restrykcyjnymi procedurami funkcjonowania. Nowy model jest pół-otwarty, w przeciwieństwie do Wikipedii.

Citizendium wyklucza na przykład możliwość anonimowego edytowania wpisów, a nad ich jakością będzie czuwać grono ekspertów wyspecjalizowanych w danej dziedzinie.

Ich zadaniem będzie również wspomagać internautów tworzących artykuły. E
ksperci mają być rekrutowani m. in. na podstawie CV, lub podlinkowanych dokumentów będących świadectwem ich kompetencji.

Wkipedia, założona w styczniu 2001 roku, jest obecnie najszybciej rozwijającą się, najbardziej aktualną i największą encyklopedią, zawierającą ok. 4 miliony stale aktualizowanych artykułów w ponad 150 językach. Jest ona tworzona przez ochotników, którzy dodają nowe informacje, aktualizują stare oraz dokonują porawek w artykułach zawierających nieścisłości.

> Wiedzieć więcej:
Toward a New Compendium of Knowledge
Komentarze na Slashdot
W sobotę 23 września piąte urodziny Wikipedii w SGH w Warszawie

Źródło: Slashdot, Techcrunch

> Tag: , , ,

Brak komentarzy: