8 września 2006

USA: Pierwsza kobieta, która sama prowadzi wieczorne wiadomości

Amerykanie nie przestaną mnie zadziwiać. Medialnym wydarzeniem w USA stała się kilka dni temu Katie Couric, która prezentuje sama wieczorne wiadomości stacji CBS.

To pierwsza kobieta, która dostapiła takiego zaszczytu - prezentacji krajowego, wieczornego dziennika w dużej stacji telewizyjnej - w długiej historii telewizji amerykańskiej - donosi AFP.

Jeżeli to prawda, wydaje mi się, że Amerykanie dość późno odkryli Amerykę. Nowością jest tam bowiem fakt, że kobiety też potrafią prowadzić wieczorny show informacyjny, który pasjonuje 7 mln telewidzów. Brawo!

Dlaczego przedtem kobiety nie prowadziły wielkich telewizyjnych dzienników? Bo marketingowcy z CBS obawiali się „peopelizacji" informacji, co mogłoby nadwerężyć wiarygodność stacji, a w konsekwencji odbić się na przychodach reklamowych.

A walka o reklamę i o telewidza, który zamienia się w internautę, staje się coraz ostrzejsza. W 1970 r., trzy wieczorne dzienniki prestiżowych stacji ABC, CBS i NBC przyciągały razem 75% amerykańskich telewidzów. W 2005 r. - już tylko 30%, czyli mniej niż połowę. W tym samym czasie, dziennik CBS spadł z pierwszego (30 milionów telewidzów) na trzecie miejsce (7 milionów telewidzów).

Katie Couric ma więc trudne zadanie. Ale za 15 milionów dolarów rocznie, pierwsza amerykańska anchorwoman (prezenterka-gwiazda) da z siebie wszystko, by udowodnić, że kobiety też potrafią.

> Tag: , ,

Brak komentarzy: