19 września 2006

W sobotę 23 września piąte urodziny Wikipedii w SGH w Warszawie

W sobotę 23 września o godzinie 17.00 w auli VII w gmachu głównym Szkoły Głównej Handlowej (SGH) przy al. Niepodległości 162 w Warszawie odbędą się obchody piątej rocznicy powstania polskiej edycji Wikipedii.

Impreza jest organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Creative Commons Polska.

Z tej okazji w Polsce gościć będzie założyciel światowej Wikipedii i prezes Fundacji Wikimedia, Jimmy Wales. W maju 2006 roku magazyn Time umieścił Walesa na liście myślicieli i naukowców, którzy zaliczają się do 100 najważniejszych osób kształtujących dzisiejszy świat.

Obchody rozpocznie spotkanie z Jimmym Walesem, będące drugą odsłoną cyklu „Salon Creative Commons Polska". W trakcie spotkania Jimmy Wales wygłosi wykład na temat Wikipedii i odpowie na pytania uczestników.

Salony Creative Commons Polska są organizowane we współpracy z Państwowym Wydawnictwem Audiowizualnym w ramach projektu "Kultura 2.0", którego najważniejszą częścią będzie odbywająca się w dniach 6-7 grudnia 2006 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie konferencja "Kultura 2.0. Media-sztuka-dziedzictwo. Cyfrowy wymiar przyszłości".

Głównym sponsorem imprezy jest Wikia Polska, nowopowstały oddział Wikia, firmy pozwalającej swoim użytkownikom na założenie darmowej wiki (systemu publikowania treści w internecie, na którym oparta jest Wikipedia). Jimmy Wales jest prezesem Wikia oraz nadzoruje powstanie polskiego oddziału tej firmy.

Wkipedia, założona w styczniu 2001 roku, jest obecnie najszybciej rozwijającą się, najbardziej aktualną i największą encyklopedią, zawierającą ok. 4 miliony stale aktualizowanych artykułów w ponad 150 językach. Jest ona tworzona przez ochotników, którzy dodają nowe informacje, aktualizują stare oraz dokonują porawek w artykułach zawierających nieścisłości. Polska edycja Wikipedii jest jedną z największych encyklopedii w Polsce, zawiera ok. 300 tysięcy haseł.

Wikipedia jest pisana przez dziesiątki tysięcy internautów, a dokładność, czytelność i poprawność zawartych w niej informacji jest cały czas weryfikowana. Cała zawartość Wikipedii, łącznie z zamieszczonym w niej tekstem, zdjęciami i plikami audio jest dostępna na licencji GNU Free
Documentation License (GFDL), która pozwala użytkownikom na kopiowanie i modyfikowanie wspólnej pracy twórczej na zasadzie znanej jako copyleft. Pełna baza danych jest ogólnodostępna do ściągnięcia.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska (http://pl.wikimedia.org/) jest lokalnym oddziałem Fundacji Wikimedia założonym w 2005 roku w Polsce. Zajmuje się promocją projektów Fundacji oraz rozpowszechnianiem wolno-dostępnej informacji pochodzącej z projektów. Wspomaga także finansowo Fundację Wikimedia w utrzymywaniu serwerów przeznaczonych na projekty.

Źródło: Wikimedia Polska

> Presskit dotyczący Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Presskit

> Tag: , ,


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Zdjęcia i pliki audio wcale nie muszą być na licencji GNU (na pl.wp wprost przeciwnie).