29 października 2006

Młodzi Polacy najbardziej lubią telewizję, reklamy i internet, najmniej - gazety

Młodzi Polacy lubią spędzać wolny czas przed telewizorem, choć przyznają, że nie znoszą wiadomości i, że reklamy są „fajniejsze" niż reszta programów. Gazet codziennych nie czyta ani nawet nie przegląda blisko 40 proc. nastolatków, a najbardziej wiarygodnym źródłem informacji jest dla nich Internet.

Tak wynika z badań przeprowadzonych dla Canal+ Cyfrowego przez PBS DGA - informuje portal medialny Media 2.


Telewizja - to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu nastolatków i drugie, po internecie, medium pod względem wiarygodności dostarczanych informacji:
 • 73 proc. młodzieży w wieku 11-18 lat ogląda telewizję przez co najmniej dwie godziny dziennie,
 • 30% nastolatków robi to co najmniej przez 3 godziny w ciągu doby.
 • najdłużej - ponad 4 godziny - przed telewizorem przebywają gimnazjaliści.
W telewizji najchętniej lubią oglądać filmy (61 proc.), mniej seriale, sport i teledyski (29-26 proc.), prawie w ogóle wiadomości (zaledwie 3 proc.).

Radio cieszy sie mniejszym powodzeniem niż telewizja:
 • co czwarty nastolatek słucha radia rzadziej niż raz w tygodniu.
 • zainteresowanie tym medium wzrasta z wiekiem - przynajmniej 2 godziny dziennie radia słucha 12 proc. 11-13-latków, co czwarty przedstawiciel grupy 14-16-latków (24 proc.) i aż jedna trzecia 17-18-latków (32 proc.).
Prasa jest jeszcze mniej popularna wśród młodzieży:
 • gazet codziennych nie czyta ani nawet nie przegląda blisko 40 proc. badanych nastolatków,
 • bierze je do ręki codziennie tylko co dziesiąty młody człowiek.
 • Tylko 3 proc. ankietowanych czyta codziennie magazyny dla dzieci i młodzieży. Co czwarty nastolatek deklaruje, że nie robi tego nigdy.
Co ciekawe, tylko nieliczni respondenci są skłonni przyznać, że wierzą w to, czego dowiadują się z prasy.

Internet jest najmniej powszechną formą spędzania wolnego czasu:
 • aż 20 proc. nastolatków nie korzysta z niego w ogóle, co może wiązać się z ograniczoną dostępnością tego medium zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
 • Jednocześnie jednak aż co trzeci młody człowiek deklaruje, że zagląda do sieci codziennie. W tej grupie 40 proc. badanych spędza w ten sposób 1-2 godziny dziennie, 35 proc. - od 2 do 4 godzin, a aż 22 proc. korzysta z internetu dłużej niż 4 godziny.
Dla większości badanej młodzieży najważniejszym zadaniem mediów jest dostarczanie im:
 • rozrywki (72 proc.),
 • filmów (56 proc.),
 • muzyki (45 proc.
Aż 41 proc. nastolatków szuka w mediach programów edukacyjnych. Młodzi ludzie chcą także więcej informacji (36 proc.), ale nie nt. polityki czy gospodarki, lecz rozrywki, sportu, zdrowia, mody i urody.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu i kwietniu 2006 r. przez PBS DGA na zlecenie Canal+ Cyfrowy na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie (osoby w wieku 11-18 lat).

Źródło: Media 2

> Tag: , , , , ,

3 komentarze:

Ragni pisze...

Jaki zamawiajacy - takie wyniki.

Szczegolnie ciekawe sa dwa cytaty:
"Telewizja - to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu nastolatków"
i
"aż 20 proc. nastolatków nie korzysta z [intenretu] w ogóle"

A jest przeciez zupelnie inaczej - telewizja notuja najwiekszy odplyw nastolatkow (to teraz nadrozsza grupa docelowa w tym medium), a wg innych badan juz 96% nastolatkow korzysta z internetu.

Anonimowy pisze...

Tyle ze jak dla mnie to jest wlasnie odwrotnie... Ja powoli przestaje ogladac TV wlasnie przez reklamy. Bo ilez mozna czekac aby powrocic do ogladania filmu. Wiadomosci jak mam akurat czas to zobacze. A gazety zreszta tez czytam, moze nie codziennie ale czesto. I mysle ze zgodze sie z moim przedmowca, bo takim wyjatkiem to nie jestem...

Anonimowy pisze...

Jeśli mieszkacie w UK/USA albo generalnie za granicą, możecie oglądać polską TV przez internet dzięki www LOVEPOL com. Ich program pozwala oglądać polskie stacje telewizyjne bez anteny/dekodera, w dobrej jakości obrazu i dzwięku. Polecam.
Telewizja internetowa tv przez internet telewizja darmowa tv polska telewizja przez internet polska w internecie tvn w internecie Cyfrowy Polsat tv polsat tv polonia Telewizja polskie radio TVP1 TVP Info TVN24