2 stycznia 2007

Szwecja: Najstarsza gazeta świata będzie publikowana wyłącznie w internecie

PAP informuje, że najstarsza gazeta świata, „Post Och Inrikes Tidningar", przestaje się ukazywać w druku i będzie publikowana wyłącznie w Internecie.

Dziennik „Post Och Inrikes Tidningar", oficjalne szwedzkie wydawnictwo poświęcone bankructwom oraz komunikatom spółek i rządu, ukazywał się od 1645 roku. Do życia powołała go królowa Christina i kanclerz Axel Oxenstierna. Według Światowego Stowarzyszenia Gazet, jest najstarszą gazetą na świecie.

Od 1 stycznia 2007 roku informacje dziennika będą publikowane na stronie internetowej Szwedzkiego Biura Rejestracji Spółek (SCRO). Cytowany przez PAP prezes SCRO Roland Hoglund uważa, że to krok naprzód. „Gazeta będzie dużo bardziej dostępna" - podkreślił.

Trzy egzemplarze dziennika będą drukowane i przechowywane w uniwersyteckiej bibliotece.

Czy taka będzie przyszłość wszystkich gazet?

Źródło: PAP

> Tag: , ,

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Pewnie pan Krzysztof chciałby, aby tak właśnie sie stało. Miejmy jednak nadzieję, że tak nie będzie :)

Anonimowy pisze...

Myślę, że taka będzie przyszłość wszystkich gazet. Za 5-10 lat zwykły dziennik będzie kosztował 5-10 EUR i będzie ekskluzywnym gadżetem dla snobów i milionerów. Reszta będzie czytała e-wydania.

Nawet jeśli nie sprawi tego rozwój technologii i spadek cen, to choćby przepisy o ochronie środowiska.

Nie oznacza to, niestety, samych plusów - trudno będzie pójść z gazetką do lasu, nad rzeczkę czy z psem na spacer, chyba że upowszechni się (stanieje i będzie wygodniejszy) jakiś e-papier.

Anonimowy pisze...

Nie uważam, że taki los czeka inne gazety. Prasa będzie się zmieniać,uelastyczniać, pewne treści przenosic do netu, z netu przenosić na papier itp itd.
Pamiętam, jak po wprowadzeniu Video, rózni wizjonerzy mówili o rychlym koncu kina. A jednak kino ma się całkiem nieźle...Wyciągnijmy z tego naukę ;)
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Agnieszka Pędziwiatr

Krzysztof Urbanowicz pisze...

"Pewnie pan Krzysztof chciałby, aby tak właśnie sie stało. Miejmy jednak nadzieję, że tak nie będzie :)"

Ja tez mam nadzieje, ze tak nie bedzie, bo codziennie czytam prase papierowa, ale obawiam sie, ze Olgierd moze miec racje.

Adam Stach pisze...

Świetna publikacja, dzięki! :-) Zawód dziennikarza to ciężki kawałek chleba, na szczęście istnieją jeszcze prawdziwi dziennikarze, jak np. Rafał Jeleń.