1 marca 2007

Dyskusja o dziennikarstwie na forum gazeta.pl

W Polsce o dziennikarstwie dyskutuje się niewiele. Sami dziennikarze częściej rozmawiają o swoim zawodzie przy piwie, przy okazji jakiejś afery lub nowej utarczki z władzą. O dziennikarstwie dyskutują za to ci, którzy znają je z książek i nauczyciele akademiccy, których teoretyczne podejście może rozśmieszyć do łez każdego reportera.

Warto więc zajrzeć na forum gazeta.pl, gdzie trwa dyskusja o dziennikarstwie. Oto kilka cytatów:

„Co stanowi najbardziej charakterystyczna cechę polskiego dziennikarstwa? Moim zdaniem jest to EMOCJONALNOśĆ doskonale widoczna np. w politycznych komentarzach publicystów?"

Brak profesjonalizmu w relacjonowaniu zdarzeń, obrzydliwa stronniczość, niesprawiedliwe traktowanie i brak szacunku dla rozmówców ( np. ironiczne uśmieszki),podpuszczanie i nastawianie na siebie polityków, w celu zdobycia plotkarskich newsów , w dyskusjach brak przygotowania do zadawania sensownych pytań w danej sprawie"

„Dziennikarze w Polsce są zazwyczaj denni, pozbawieni kompetencji i wiedzy niezbędnej do tego aby wykonywać swój zawód w sposób obiektywny. Dlatego tak łatwo dają sie nabierać populistom, a następnie w dość przerażający sposób propagują populizm we wszelkich przejawach na gigantyczną skalę".

> Żródło: gazeta.pl

> Tag: , , ,

1 komentarz:

wertello pisze...

Mogę jeszcze dodać, że dziennikarstwo w Polsce cechuje niefrasobliwość w wykorzystywaniu źródeł informacji, zwłaszcza lubią kraść newsy z blogów, które przerabiają i wydają za swoje.