10 kwietnia 2007

Blogosfera zwalnia tempo wzrostuLiczba blogów ciągle rośnie, ale wolniej - wynika z ostatniego raportu Davida Sifry, założyciela i prezesa wyszukiwarki blogowej Technorati. Sifry co kwartał publikuje swój raport zwany State of the Blogosphere.

Blogosfera jest według niego dojrzałą, ważną i wpływową częścią internetu. Z 8 milionów w marcu 2005 r., liczba blogów indeksowanych przez Technorati zwiększyła się do 72 milionów w marcu 2007 r. (slajd powyżej).Codziennie powstaje teraz ok. 120 tys. blogów, czyli 1,4 nowy blog co sekundę (slajd powyżej). W 2005 r., dziennie tworzono ok. 25 tys. blogów.Jednakże, podkreśla Sifry, jeszcze rok temu blogosfera zwiększała się dwukrotnie co sześć miesięcy podczas gdy w chwili obecnej dzieje się tak raz w roku. Sifry przypomina, że jego wyszukiwarka nie indeksuje wszystkich blogów, np. 3 milionów blogów prowadzonych we francuskim serwisie Skyblog.


Według Technorati, 37% blogów jest publikowanych w języku japońskim, który stanowi obecnie najliczniejszą grupę blogów na świecie (slajd powyżej). Na drugim miejscu znajdują się blogi pisane w języku angielskim, następnie - w języku chińskim. Do pierwszej dziesiątki języków najczęściej używanych w blogosferze trafił perski (farsi) używany w Iranie i w Afganistanie.

Inną nowością okazuje się coraz częstsze używanie tagów, tzn. słów kluczy, do kategoryzowania wpisów na blogu (slajd poniżej).


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Blogosfera osiągnęła już tak wysoki poziom pod względem liczbowym, że trudno oczekiwać, aby zachowana została dynamika wzrostu. Zresztą im większy poziom liczbowy jest osiągany, tym trudniej też zachować wzrost w ujęciu procentowym (w ujęciu bezwzględnym wzrost może być podobny lub nawet wyższy).