10 najbardziej poszukiwanych zawodów jutra jeszcze nie istniejePrzygotowujemy dziś studentów do pracy w zawodach, które jeszcze nie istnieją, używając technologii, które nie zostały jeszcze wymyślone, po to, by znaleźć rozwiązania problemów, o których nawet nie wiemy dziś, że są problemami...

O tym mówi w swojej genialnej prezentacji Amerykanin Karl Fich. Oglądałem ją ze trzy razy, próbując wszystko dobrze zrozumieć i zapamiętać. To najciekawsza prezentacja Power Point jaką kiedykolwek widziałem.

> Źródło: Slideshare (via Media Cafe fr.)

> Tag:

Komentarze

Karolina pisze…
Fakt, prezentacja jest zaskakująca, bo operuje na czytelnych odniesieniach i liczbach. Jednakże w mojej ocenie jest to zarazem ostrzeżenie, że żyjemy w czasach ogromnych, kosztownych zmian. Prezentacja jest może także nieco jednostronna, pomija inne globalne centra wzrostu (np. potencjał Brazylii czy Rosji - tak zwanych krajów BRIC wskazywanych w analizach Goldman Sachs > http://www2.goldmansachs.com/insight/research/reports/report32.html [polecam tamtejszą flashową prezentację] > i nie dostrzega ograniczeń rozwoju Indii i Chin. Tematyka jest dla mnie o tyle bliska, że naukowo zajmuję się teraz procesem offshoringu działalności badawczo-rozwojowej i jego uwarunkowaniami.
Świetnie zrobiona prezentacja. Szkoda, że taka krótka... ;)
Anonimowy pisze…
Te dane nie powinny zaskakiwać, bo cywilizacja operująca informacją musi ją produkować. Produkować w nadmiarze. Jest tylko jeden problem. Pojemność, przepustowość wszelkich rozwiązań związanych z przesyłem i magazynowaniem informacji jest nieograniczona. Jeśli czegoś nie ma dziś, to jutro zostanie wymyślone. Niestety interfejs dostępowy zmysłów człowieka jest ograniczony, co oznacza, że mózg zdolny jest przyjąć i przetworzyć tylko określoną ilość informacji w jednostce czasu. Nic tego nie zmieni, żadna terapia genowa, implanty, klonowanie i inżynieria, akcelerowana ewolucja. Wyzwaniem będzie żyć w takim świecie i przetrwać bitowe huragany, cyfrowe zarazy i pandemie.

To nie głos pesymisty, tylko pragmatyka z technicznym wykształceniem.
Anonimowy pisze…
A mnie się wydaje, że prezentacja jest naciągana. Dużo w niej tendencyjności. Przykład? Proszę bardzo: autor podaje, że w ciągu roku ludzkość "produkuje" więcej informacji niż "wyprodukowała" w ciągu ostatnich 5.000 lat. Bujda na resorach! Widać, że autor nie jest informatykiem. Informacja to choćby odpowiedź na pytanie "czy pada deszcz" albo "czy mojemu synowi smakuje zupa" albo "atom A zderzył się z atomem B". Nie wiem skąd przypuszczenie, że informacji teraz jest więcej. Więcej jest tylko źródeł poznawczych (sieć, gazety itp.) dostępnych dla zwykłego człowieka, ale informacji na świecie jest ciągle tyle samo.
Norbert
Anonimowy pisze…
Uważam, że tutaj niestety nie możemy poprzestać na teoriach rodem z mechanicystycznej wizji wszechświata, gdzie żądzą różne zasady stałości. To doprowadzić nas może do koncepcji „czarnej informacji”, której nie widać, ale ona mimo to gdzieś przecież jest. Żyjemy w kulturze informacji i informacja jest obiektem naszego kultu. Wszystko to, co się stopniowo pojawiało w toku rozwoju współczesnego świata stawało się coraz bardziej abstrakcyjne: czas, jego pomiar i upływ, pieniądz kruszcowy, papierowy, wirtualny, drukowane książki… Porządkowało nasz świat i pozwoliło na przyrost.

Wytwarzamy coraz więcej informacji. Jest produktem takim samym jak kiedyś stal, maszyny, okręty. To naturalny bieg historii, rozwoju, wzrostu. Kolaps z pewnością kiedyś nastąpi, ale nie ma powodu, żeby siedzieć i biernie na niego czekać. Wszechświat powstał z wielkiego wybuchu i podobno nadal się rozszerza, zatem niech tej informacji nadal przybywa.
Anonimowy pisze…
Rewelacyjna prezentacja!! Obracam sie w tych klimatach, pracuje w firmie ktora powinna w taki sposob patrzec w przyszlosc - ja i moi wspolpracownicy baaardzo wysoko oceniamy artukul-prezentacje! czekamy na posostalem komentarze i jakies uaktualnienia! POZDRAWIAMY
Anonimowy pisze…
Prezentacja o której tu mowa, była zamieszczona także w tym artykule. Niestety teraz jej nie ma...czy ktoś mogłby podać adres, namiar na tą prezentację?
z góry dziekuję
"Studenciak"
bukmacher pisze…
Nowe zawody które nie istnieją właśnie się tworzą wśród młodych