Grono i MojaGeneracja są najczęściej cytowanymi serwisami społecznościowymi w internecie


Grono.net i MojaGeneracja.pl są najczęściej cytowanymi serwisami społecznościowymi w mediach internetowych. Wśród zagranicznych serwisów na czele listy zdecydowanie króluje MySpace.com. Tak wynika z raportu na temat najpopularniejszych polskich i anglojęzycznych serwisów społecznościowych opracowanego przez News Point.

Wśród polskich serwisów zdecydowanie najczęściej wymieniane jest Grono.net. Od 1 stycznia do 28 sierpnia pojawiło się w polskim Internecie 356 razy. Duża ilość artykułów na temat tego serwisu w styczniu była związana z wprowadzeniem nowej wersji serwisu, a także z dwiema problemowymi sytuacjami:
  • pojawieniem się w wynikach wyszukiwania Google profili użytkowników oraz
  • błędem umożliwiającym przejęcia hasła użytkownika.

Z kolei ostatnie publikacje są w większości efektem komunikatów dotyczących udostępnienia mobilnej wersji serwisu oraz mianowania Grażyny Ogrodnik nowym dyrektorem sprzedaży.W polskim Internecie często pisze się również o serwisie społecznościowym użytkowników Gadu-Gadu – MojaGeneracja.pl. W analizowanym okresie pojawiło się 268 artykułów zawierających tę nazwę.

Wiele publikacji wynika z aktywności komunikacyjnej właściciela serwisu. Niedawno firma informowała m.in. o udostępnieniu mobilnej wersji komunikatora, pierwszych akwizycjach, a także o ekspansji na rynek rumuński i bułgarski.

O połowę mniej publikacji internetowych zanotowała ciesząca się jednak olbrzymią popularnością wśród użytkowników Fotka.pl (133 publikacje). Informacje na temat tego serwisu dotyczyły najczęściej obecności w badaniach Megapanel PBI/Gemius wśród serwisów o największej licznie odsłon oraz planów wejścia na rynek wirtualnych operatorów telefonii komórkowej. Dość często pojawiają się również publikacje na temat założyciela tego serwisu – Rafała Agnieszczaka.

Ilość wzmianek o MySpace (1670) zdecydowanie przewyższa liczbę artykułów na temat nie tylko innych anglojęzycznych serwisów społecznościowych, ale również na temat Grona. Wiele z nich dotyczy informacji publikowanych na MySpace przez gwiazdy show-businessu, a nawet przez polityków.

Od maja w polskich mediach online pojawia się serwis Bebo.com, który w rodzimej Wielkiej Brytanii stał się popularniejszy niż MySpace. Pod koniec lipca została uruchomiona polska wersja pl.bebo.com. Od początku maja serwis został wymieniony 105 razy.

Zastanawiająca jest stosunkowo niska liczba informacji na temat serwisów dla profesjonalistów. Dotyczy to zarówno anglojęzycznego LindkedIn (56 publikacji), jak i jego polskich klonów: GoldenLine.pl (86), Biznes.net (55) oraz Profeo.pl (12). Raport został przygotowany przy wykorzystaniu usługi monitorowania Internetu NewsPoint. NewsPoint monitoruje ponad 1000 serwisów, w tym portale, wortale, serwisy społecznościowe oraz blogi.

Pełna lista źródeł znajduje się pod adresem: http://www.newspoint.pl/download/NewsPoint_lista_serwisow.xls.

Raport w wersji online: http://www.newspoint.pl/nowosci/gronowladne.

> Źródło: NewsPoint

> Tag: , , , , , , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
dziwi pojawienie sie mojageneracja.pl na liscie na tak wysokiej pozycji. sztucznie generowany ruch lub wspomniana aktywnosc wlasciela.
Asen pisze…
Ja bym powiedział, że grono i wiadomości24.pl są najczęściej cytowanymi... (ciekawie powieliłeś źródło, które za najczęściej cytowane uważa pozycję 1 i 3 w rankingu), może to jakaś nowa matematyka.
- i przymknijmy oko, że jestem związany z wiadomościami24.pl :)
Marcin pisze…
badanie dotyczyło tego, które serwisy są najczęściej wymieniane, a nie cytowane.
Unknown pisze…
napisałem odpowiedź biznes.net do pytania postawionego przez autorów raportu dot. przyczyn niewielkiej liczby wzmianek na temat serwisów społecznościowych dla profesjonalistów