Jak szybko ściągać muzykę i wideo w stylu Apple

Transmission to aplikacja pozwalająca na korzystanie z protokołu BitTorrent dla posiadaczy komputerów Macintosh, którzy cenią subtelny, ponadczasowy design w stylu Apple.

Sam BitTorrent służy do przesyłania z internetu plików, m. in. nagrań muzycznych, najczęściej w formacie MP3, wideo, a nawet filmów fabularnych.

„Protokół BitTorrent umożliwia kopiowanie jednego pliku przez wielu użytkowników bez wielokrotnego obciążania serwera i jego łącza sieciowego. Po pierwsze, protokół BitTorrent umożliwia kopiowanie plików fragmentami, po drugie, jako źródło plików serwer wskazuje komputery użytkowników, którzy dany plik pobrali wcześniej lub są w trakcie jego pobierania. Dzięki temu kopiowanie pliku przebiega głównie pomiędzy komputerami użytkowników, tworzącymi wtedy sieć P2P" - tłumaczy Wikipedia.

Internauta, który skopiował fragment pliku, udostępnia go z kolei innym użytkownikom, na zasadzie P2P. To skrót od "peer-to-peer" (ang. równy z równym). Termin ten oznacza, że komunikacja między dwoma lub więcej użytkownikami odbywa się jak równy z równym, bez klasycznej relacji klient-serwer dominującej w internecie.

W myśl tej koncepcji, bliskiej jednemu z pierwotnych założeń internetu, każdy komputer pełni rolę nadawcy, odbiorcy i przekaźnika. Na tej zasadzie działa Skype, telewizja internetowa Joost,

> Tag: , , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
Sam BitTorrent służy do ściągania z internetu nagrań muzycznych, najczęściej w formacie MP3, wideo, a nawet filmów fabularnych.

herezje! "sam bittorrent" jako protokol sluzy do przesylania plikow. reszta to najczestsze zastosowanie, ale powiedziec, ze do bittorrent do tego sluzy, to straszny idiotyzm.
Dziekuje za uwage. To moze bylo zbytnie uproszczenie, choc do idiotyzmu jeszcze mu daleko.
Zamber pisze…
Transmission jest nie tylko dla użytkowników Maca, frontendy gtk (Linux) i BeOS są nadal rozwijane i mają się świetnie (sam używam ;).
Unknown pisze…
A ja polecam program Vuze, zbudowany na najpopularniejszym programie bitorrentowym Azureus > www.vuze.com
Moim zdaniem to może być kiedyś świetna platforma dystrybucji. Właśnie ściągnąłem Vuze i jestem naprawdę zaskoczony.