3 września 2007

Apel o pomoc w tworzeniu projektu „Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym"

Krótka rozmowa z dziennikiem „Metro", który przygotowuje na jutro tekst o apelu Partii Piratów, ruchem społecznym działającym na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, m. in. poprzez ochronę podstawowych praw konsumenckich.

Partia Piratów apeluje do wszystkich Internautów, zwłaszcza osób, będących właścicielami stron internetowych, o pomoc w tworzeniu projektu ustawy „Obywatelska Ustawa o Prawie Prasowym”. To ciekawa inicjatywa, choć - na pierwszy rzut oka - z małymi szansami na sukces z braku silnego patrona medialnego w stylu „Gazety Wyborczej", „Rzeczpospolitej' czy TVN.

Parta Piratów prosi o pomoc w zebraniu podpisów pod ustawą. Cel:

„(...) abyśmy już nigdy więcej nie musieli padać ofiarą, chorych przepisów. Przepisów, które ograniczają naszą wolność, takich jak obecna ustawa o prawie prasowym, zobowiązująca właścicieli stron internetowych, w tym użytkowników serwisów blogowych, do przymusowej rejestracji swoich www w sądzie" - czytamy w apelu.

Partia Piratów nawiązuje do postanowienia Sądu Najwyższego, który
każe rejestrować strony internetowe pod groźną grzywny lub więzienia .

„Sytuację tą, uważamy za największy absurd XXI w., który działa na szkodę społeczną. Obecna ustawa o prawie prasowym, jawnie ogranicza sferę wolnościową człowieka, dokonuje inwazji w Jego życie prywatne (rejestracja anonimowych blogów o charakterze pamiętnika), sprzyja cenzurowaniu twórczości, zabija kreatywność, a w efekcie prowadzi do zahamowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego" - piszą autorzy apelu.

W związku z tym, Partia Piratów zwraca się do internautów z prośbą o pełną mobilizację i pomoc w realizacji projektu, dotyczącego „Obywatelskiej Ustawy o Prawie Prasowym”. Zwłaszcza prawników zaznajomionych z prawem prasowym i prawami Internetu.

Osoby zainteresowane tą inicjatywą mogą pisać na adres: biuro@partiapiratow.org.pl, w celu zebrania grupy ludzi, która zajmie się przygotowaniem projektu ustawy.

Ja już napisałem, a Wy?

> Tag: ,


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

a ja, tak jak i Olgierd, uważam, że metoda na NICH ;-) -- jest inna...
http://olgierd.wordpress.com/2007/09/03/rejestruje-sie/
(i wlaśnie dzis składam też wniosek o Rejestrację ;-))

Unknown pisze...

z "największym absurdem XXI wieku" to jednak spora przesada.