7 stycznia 2008

Dziś trzęsienie ziemi w „Rzeczpospolitej"?

Czy Grzegorz Gauden, były redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" wraca do wydawnictwa Presspublika? Jutro o godz. 14.00 odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Presspubliki, wydawcy m.in. dzienników „Rzeczpospolita", „Życie Warszawy" i „Parkiet", które ma zmienić skład rady nadzorczej i zarządu spółki - poinformował Onet. Skarb Państwa posiada w Presspublice 49 proc. udziałów poprzez PW Rzeczpospolita, brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom - 51 proc. udziałów.

Skarb Państwa planuje odwołać ze składu Rady Nadzorczej Presspubliki Andrzeja Liberadzkiego i Krzysztofa Wąsowskiego. Z zarządu odwołani mają być Tomasz Jakubiak i Mariusz Pawlak. Do zarządu mieliby wejść Elżbieta Ponikło (w 2006 r. odwołana z zarządu spółki po przejęciu przez Mecom udziałów w Presspublice od norweskiej Orkla Press) i Artur Sierant (wydawca „Parkietu"), a do rady nadzorczej - Janusz Reiter.

Według Presserwisu, „za planowanymi nominacjami stoi Grzegorz Gauden, były prezes Presspubliki i były redaktor naczelny 'Rzeczpospolitej' ". „To on miał wskazać ministrowi skarbu Aleksandrowi Gradowi kandydatów do zarządu, a ten podobno już ich zaakceptował" - pisał Presserwis. Według serwisu, po zmianach we władzach Presspubliki sam Gauden miałby wrócić do „Rzeczpospolitej".

Mecom też ma wymienić dziś czterech swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej Presspubliki.

W grudniu, Ministerstwo Skarbu ogłosiło, że są plany sprywatyzowania PW Rzeczpospolita za pośrednictwem giełdy.

W połowie listopada dwaj członkowie zarządu PW Rzeczpospolita złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez wywieranie nacisków na szybką sprzedaż udziałów. Naciski miał wywierać na jednego z członków zarządu spółki ówczesny podsekretarz stanu w MSP Michał Krupiński, powołując się przy tym na "wolę Pałacu Prezydenckiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego".

Udziały Skarbu Państwa miał odkupić Mecom. Mecom ujawnił, że dostał propozycję odkupienia udziałów w Presspublice, nie zdradził jednak, od kogo.

> Tag: , , , , , , ,

Brak komentarzy: