Monetto.pl umożliwi internautom pożyczanie pieniędzy między sobą, bez pośrednictwa banku

Dziś startuje polski serwis Monetto.pl, który umożliwi internautom pożyczanie pieniędzy między sobą, bez pośrednictwa banku - poinformowała spółka Prender, twórca platformy, w komunikacie.

Social lending to pożyczki z ludzką twarzą" – mówi Łukasz Banach Prezes Zarządu spółki Prender.=. Decyzje o udzieleniu pożyczki i warunkach spłaty podejmują tu sami internauci. Wyeliminowanie banku oznacza dla nich niższe oprocentowanie pożyczek oraz wyższe zyski z inwestycji.

Twórcy serwisu chcą by Monetto.pl stało się największym serwisem social lending w Polsce. „Będziemy finansowym odpowiednikiem Allegro" – zapowiada Łukasz Banach. Prognozy są obiecujące. Według Instytutu Gartnera, w 2010 roku social lending zabierze sektorowi bankowemu aż 10 proc. rynku kredytowego i pożyczkowego.

Jak podkreśla Monetto w komunikacie, jego siłę wzmacniają jego liczni partnerzy. Serwis zawarł współpracę z mBankiem, czy serwisem Nasza-klasa.pl. mBank dostarcza know how potrzebny do rozliczeń pomiędzy użytkownikami serwisu. Nasza-klasa.pl ma natomiast pomóc w dotarciu do potencjalnych użytkowników.

Moneto chce także rozbudować społeczność i narzędzia komunikacyjne oraz szereg funkcjonalności i usług dodatkowych oferowanych także we współpracy z partnerami.

> Wiedzieć więcej: Co to jest social lending

Ideą social lending jest umożliwianie udzielania pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi za pomocą serwisu internetowego bez pośrednictwa instytucji finansowych.

Zasada działania serwisów social lending jest prosta: jeżeli ktoś potrzebuje pieniędzy lub ma ich nadmiar i chce je zainwestować, rejestruje się na serwisie i ogłasza kwotę jaką chce pożyczyć. Po znalezieniu odpowiadającej oferty zarejestrowani użytkownicy serwisu uzgadniają pomiędzy sobą warunki udzielenia pożyczki (kwota, procent, okres spłaty) i zawierają umowy cywilno-prawne.

O wszystkim decydują sami zainteresowani. Serwis natomiast zarabia pobierając ustaloną prowizję od każdej udzielonej pożyczki.

W Polsce istnieją już dwa serwisy typu social lending: Finansowo.pl i Kokos.pl.Dwa największe serwisy tego typu na świecie to zopa.com i prosper.com .

> Tag: ,

Komentarze

Nie chce mi sie wierzyć że ktoś poważnie może korzystać z takiego serwisu. Przypomina mi się dialog z filmu "Człowiek z M3":
- Wiesz, że zawsze uważałem Cię za swojego przyjaciela...
- Kochany jestem spłukany.
Anonimowy pisze…
A ja wierzę w sukces pomysłu (niekoniecznie serwisu) - całe allegro opiera się w znacznym stopniu na zaufaniu i ludzie wiele zrobią by tylko nie mieć negatywnego komentarza.
Anonimowy pisze…
See here or here
Anonimowy pisze…
Ma pan w tytule artykułu adres "Monetto.com" zamiast monetto.pl ;) Pozdrawiam...
Teresa pisze…
Ja tam tez wierze w sukces tego pomysłu, i uwierz mi Bogusław że osób korzystających z pożyczek bezpośrednich jest z dnia na dzień coraz więcej, sama skorzystałam z serwisu www.kokos.pl i myślę że jak znów będę potrzebowała pożyczyć pieniądze to na pewno skorzytam z tego systemu.
bartess pisze…
sukces pomysłu jest już przesądzony, teraz ważne zeby poswtała na rynku konkurencja ( już są kokos.pl i finansowo.pl) prognozy finansistów mówią że do 2010 roku social lending pochłonie ponad 10% rynku zajmowanego obecnie przez banki.... zycze powodzneia pomysłowi
bartess pisze…
sukces pomysłu jest już przesądzony, teraz ważne zeby poswtała na rynku konkurencja ( już są kokos.pl i finansowo.pl) prognozy finansistów mówią że do 2010 roku social lending pochłonie ponad 10% rynku zajmowanego obecnie przez banki.... zycze powodzneia pomysłowi
Anonimowy pisze…
Wg mnie ludzie, którzy sami nie inwestują lub nie pożyczają - mają mgliste pojęcie dotyczące serwisów SL. Bo co innego założenia i slogany - a co innego rzeczywistość. Szczególnie boleśnie z rzeczywistością (jak ze ścianą) spotkał się ostatnio serwis monetto.pl

Monetto od początku nie zyskało mojego zaufania przez przerost formy nad treścią (a sporo zainwestowałem na innych serwisach SL).
Dla zainteresowanych - ostatnie (nieocenzurowane) informacje o tym monetto:
http://soclen.pl/showthread.php?tid=128