23 września 2008

Amazon tworzy SoundUnwound - internetową Wikipedię o muzyce


SoundUnwound - tak nazwę nosi nowa, internetowa encyklopedia muzyczna uruchomiona przez Amazon i Internet Movie Database (IMDb).

SoundUnwound działa na podobnej zasadzie co Wikipedia. Nie opiera się jednak na mechanizmie wiki, lecz na edytowalnej bazie danych IMDb, należącego do Amazon.

Oprócz profili artystów, opisu ich twórczości, rekomendacji innych artystów o podobnym brzmieniu (jak w Pandorze czy Last.fm) oraz wideo z YouTube. znajdziemy tu interaktywną linię czasu (timeline). Każdy może coś dopisać, lub wgrać zdjęcia pod warunkiem, że posiada konto w Amazon.

Jak pisze na swoim blogu Fred Cavazza, „Amazon kontynuje swoją strategię opierającą się na treściach tworzonych przez użytkowników" Cavazza cytuje następujące witryny należące do Amazon:

  • IMDb (kino)
  • SoundUnwound (muzyka)
  • Shelfari (książki, serwis niedawno kupiony przez Amazon)
  • Amapedia (wiki społecznościowe o produktach, które użytkownicy lubią najbardziej).
  • Askville - pytania z życia wzięte (coś w rodzaju Yahoo! Answers).
Powstała więc grupa pięciu serwisow - satelitów krążących woków samej księgarni. Amazon ma prosty cel: stworzyć samonapędzające się serwisy Web 2.0, oparte na User Generated Content (a więc mało kosztowne) i społecznościach, które staną się wylęgarnią nowych klientów.

> Wiedzieć więcej:


Brak komentarzy: