24 października 2009

Ruppert Murdoch sprzedaje serwis Photobucket za pół darmo

Ruppert Murdoch sprzedaje serwis Photobucket za 25% ceny, za którą go kupił

Podczas gdy tysiące wydawnictw, które obudziły się z letargu, kupuje teraz startup'y na chybił trafił, News Corp, jedna z największych na świecie grup medialnych, właściciel m. in. MySpace, przygotowuje się już do wyprzedaży części swoich aktywów internetowych. Wspomniał o tym na konfrencji Web 2.0 Summit w San Francisco, Jonathan Miller, szef dywizji internetowej w News Corp.

Na pierwszy rzut może pójść nie lada gratka: Photobucket, serwis do archiwizacji i dzielenia się zdjęciami, kupiony w 2007 roku za 250 milionów dolarów przez Fox Interactive Media, należący do właściciela News Corp, Rupperta Murdocha. Cena wywoławcza za Photobucket: 60 milionów dolarów, czyli cztery razy taniej niż cena kupna.

Photobucket jest, według Techcrunch, trzecim największym serwisem w obszarze hostingu zdjęć na świecie:
  1. ImageShack: 20 mld zdjęć
  2. Facebook: 15 mld zdjęć
  3. Photobucket: 7.2 mld zdjęć
  4. Flickr (Yahoo): 3.4 mld zdjęć
  5. Multiply: 3 mld zdjęć
  6. Picasa (Google): “miliardy” (?)
Akwizycja Photobucket może być interesująca dla kogoś kto chce wzmocnić swoją pozycję w tym obszarze (Google, Yahoo...), albo ma nowy pomysł na ten biznes (Microsoft?).

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dane co do ilości zdjęć chyba nieaktualne ;)
We Flickr tydzień temu umieszczono zdjęcie z numerkiem 4 mld :)

Krzysztof Urbanowicz pisze...

@ matipl

W moim wpisie cytuję dane za blogiem Techcrunch z 7 kwietnia 2009 r. Od tego czasu wszystkie serwisy zdjęciowe odnotowały wzrosty, ale nie zmienił się ich ranking, a to wydaje mi się najważniejsze w tym kontekście.