24 czerwca 2011

Social Media: Facebook i Linkedin pomagają w rozwijaniu swoich kontaktów w realu


Korzystanie z mediów społecznościowych w internecie, jak Facebook, czy Linkedin nie jest hamulcem, ale raczej zachętą do rozwijania swoich kontaktów w życiu codziennym. To główny wniosek z badań opublikowanych przez amerykańską firmę badawczą Pew Research Center.Wg Pew Research Center, która zanalizowała zachowanie 2.255 osób w takich serwisach jak Facebook (który jest najwięlszym serwisem społecznościowym na świecie), MySpace, Linkedin i Twitter, mamy do czynienia z prawdziwym boomem na media społecznościowe. W 2008 r., z mediów społecznościowych korzystało 26% amerykańskich internautów. W 2011 r., było ich prawie dwa razy więcej (47%).


Z badania  zrealizowanego na jesieni 2010 r. wynika, że użytkownicy Facebooka: 
  • mają większe zaufanie do innych, 
  • mają też więcej bliskich znajomych 
  • są bardziej zaangażowani politycznie.  

Socjologowie z Pew Research Center twierdzą, że „Facebookers” otrzymują z serwisu wsparcie emocjonalne, które można porównać z połową wsparcia jakie Amerykanie otrzymują od swojego współmałożonka. 


Ponad połowa (52%) użytkowników Facebooka badanych przez Pew Research Center i jedna trzecia (33%) użytkowników Twittera korzystają z tych serwisow codziennie


Użytkownicy Facebooka posiadają średnio 229 „znajomych”, w tym m. in. 22% z liceum, 12% członków rodziny, 10% kolegów, 9% przyjaciół z Uniwersytetu i 2% sąsiadów. „Facebookers" mają tylko 3% znajomych, których nigdy nie spotkali w świecie rzeczywistym.


Facebook ma obecnie ponad 700 milionów użytkowników na świecie, w tym 160 milionów w USA, wg ComScore. W Polsce, z Facebooka korzysta ponad 8 milionów internautów.

5 komentarzy:

recoleta pisze...

A mnie facebook nudzi... bo... jest nudny. Ludzie zamieszczają głupawe komentarze, głupawe zdjęcia i prześcigają się w klikaniu "lubię to". Myślałam, że to inaczej działa, zrezygnowałam z konta na NK i przeszłam do facebooka, ale jestem głęboko rozczarowana. Bardzo rzadko zdarza się link do ciekawego artykułu czy filmiku lub zaproszenia na fajną imprezę.

Anonimowy pisze...

@recoleta: dziwny komentarz, że fb jest nudny. przecież fb to tylko platforma gdzie masz swoich znajomych. fb nie służy podglądaniu nieznajomych i ocenianiu ich. Jeśli taka jest Twoja opinia o fb to jest równoznaczne z Twoją opinią o Twoich znajomych. Jeśli uważasz że mają głupie wpisy, to nie jest to wina fb tylko takich znajomych jakich masz.

Krzysztof Urbanowicz pisze...

@ Anonimowy: Święta prawda. Masz taki FB jakich masz znajomych. Mój FB jest naprawdę rewelacyjny, ale wolę Twittera, gdyż mam tam jeszcze więcej treści merytorycznych.

recoleta pisze...

No cóż... rzeczywiście, znacznie ciekawszych znajomych mam w realu. W zasadzie to było tak, założyłam konto, żeby wypróbować fb. Nagle napadło mnie mnóstwo ludzi, zasypując prośbami o bycie znajomym. W większości przypadków, mało mnie interesuje, co zamierzają robić wieczorem, jaką będą słuchać muzykę, lub co zjedzą na kolację. Moi najlepsi znajomi albo nie mają fb, albo przemierzają dzikie ostępy Patagonii lub Syberii. Po wieloletniej fascynacji internetem, czuję przesyt i zmęczenie. Marzę o odcięciu się od cywilizacji. Facebooki, komórki, maile, kamery... czuję się osaczona. I wiecie co... wyjeżdżam właśnie na urlop i nie zamierzam zabierać ze sobą ani laptopa, ani komórki; za to kilka książek, aparat fotograficzny i... córkę. Myślę, że będzie fajnie.:-)

MOROKO pisze...

Wiem że to nie jest konkurs ale naprawdę potrzebujemy waszej pomocy! - zorganizowaliśmy akcję zbiórki pieniędzy po przez Lajkowanie profilu fundatora, zbieramy w ten sposób pieniądze na dom dziecka w Orzeszu - Wesprzyjcie Nas nie bądźmy obojętni - http://www.facebook.com/bezpieczniejpl?sk=app_4949752878 a tutaj aktualna kwota którą udało się wyklikać http://www.bezpieczniej.pl/info/lajkujacymikolaje ;|...