Polska ma najszybszy internet mobilny na świecie


Polska ma najszybszy internet mobilny na świecie. Tak wynika z ostatniego raportu Akamai, jednego z liderów na rynku dostawców internetu i firmy analitycznej, która opublikowała raport o stanie światowego internetu pt. „The State of the Internet, Q1, 2011".
Według Akamai, jedna z polskich sieci mobilnych (nazwa firmy nie zostala podana) dostarczała internet mobilny o najwyższej średniej prędkości na świecie – 6,1 Mbps. (megabit na sekundę to jednostka przepustowości, czyli maksymalnej ilości informacji, jaka może być przesyłana przez dany kanał telekomunikacyjny w określonej jednostce czasu).
Operatorzy internetowi w kilku krajach: Hiszpania, Wielka Brytania czy Kanadaoferowali co prawda aż 20 Mbps, ale mieli gorszą średnią.
- Na uwagę zasługuje fakt, że analitycy Akamai palmę europejskiego perwszeństwa przyznali wspomnianemu polskiemu operatorowi, gdyż zaistniało podejrzenie, że rekordowy wynik belgijskiego operatora to wynik zastosowania specjalnych serwerów pośredniczących, bądź innej techniki przyspieszającej transferpomiędzy siecią operatora i serwerami Akamai -podkreśla Gazeta.pl.
W przypadku internetu stacjonarnego, Polska jest jednak w końcowce peletonu. W tym obszarze dominują Azjaci. Prym wiedzie  Korea Południowa ze średnią prędkością internetu na poziomie 14,4 Mbps. Na drugim miejscu jest Hong Kong z 9,2 Mbps, a na trzecim Japonia z 8,1 Mbps. Pierwszy kraj europejski – Holandia – jest na czwartym miejscu z 7,5 Mbps. Rumunia jest na... piątym miejscu rankingu z 6,6 Mbps, co jest zaskoczeniem, podobnie jak szóste miejsce Republiki Czeskej z 6,5 Mbps.
W Polsce średnia prędkość internetu stacjonarnego wynosi prawie dwa razy mniej niż u Czechów - 3,6 Mbps. Za nami, w rankingu europejskim, jest tylko Hiszpania (3,4 Mbps) oraz Grecja (3,5 MBps).
- Polska mobilnym internetem stoi zaniedbując co nieco rozwój stacjonarnego internetu. Z jednej strony to dobrze – możemy być dumni, że stoimy na czele stawki, która myśli przyszłościowo zapewne dobrze prognozując, że mobilny internet wraz z urządzeniami mobilnymi, które z niego korzystają to wielka przyszłość rynku technologicznego i gigantyczny potencjał biznesowy. Z drugiej strony, lepiej by chyba było aby rozwój internetu w Polsce był nieco bardziej zharmonizowany, czyli moglibyśmy sobie odpuścić nieco na prędkości mobilnego internetu, żeby przyspieszyć co nieco internet stacjonarny - komentuje blog Spidersweb.
Raport Akamai potwierdza wnioski raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Raport ten podkreśla dodatkowo różnicę w dostępie do stałego intermetu między Polską, a krajami Unii europejskiej.
Polska ma tylko 16 abonentów stałego internetu szerokopasmowego na 100 mieszkańców, czyli trochę więcej niż w Bułgarii i Rumunii. Średnia unijna wynosi 26,6 abonentów internetu szerokopasmowego na 100 mieszkańców.
Urząd Komunikacji Elektronicznej uważa, że by zrównać się w krajami Unii europejskiej, potrzebne będą wielomilionowe inwestycje.

Komentarze

Polska ma największy limit transferu na internetowych łączach

www.wrzutnik.salon24.pl