Dariusz Rosiak otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2020. Nie pracuje w żadnej redakcji i robi podcast „Raport o stanie świata”


Dariusz Rosiak, autor podcastu „Raport o stanie świata”, 
otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2020 w prestiżowym konkursie Grand Press, organizowanym przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press. To 
polski odpowiedniki słynnej Nagrody Pulitzera

Co ciekawe, Dariusz Rosiak nie należy do żadnej redakcji. Sam zbudował i rozwija własną markę, co jest w Polsce nowością.

Myślę, że to może być dobrzy przykład do naśladowania dla wielu zdolnych dziennikarzy z tytułów Polska Press, którym będzie trudno odnaleźć się w świecie partyjnej propagandy sponsorowanym przez Orlen i inne państwowe spółki.

– Nominowaliście go za udowodnienie, że dziennikarska pasja jest silniejsza niż przeciwności losu, za znakomity format znakomitego dziennikarza. Wierny niełatwym tematom, zbudował markę osobistą, za dowód, że można zbudować znaczącą pozycję wytwarzając wartościowe treści. Za stworzenie nowej przestrzeni dla niezależnego dziennikarstwa. Za audycję, która kształtuje wiedzę o świecie tysięcy słuchaczy – mówił Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu "Press".

Jak precyzuje „Press", jest twyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nagroda przyznawana jest przez kolegia redakcyjne: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe.  

Inni laureaci nagród Grand Press:

  • Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego zdobył Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowy”, dziennikarz fachowiec od lekkoatletyki, ruchu olimpijskiego i dopingu, autor książki o kulisach kariery królowej polskiego sportu Ireny Szewińskiej.

  • Nagroda Grand Press Economy przypadła Grzegorzowi Siemionczykowi („Parkiet”, „Rzeczpospolita”). Jest on wg „Press", „rzadkim przykładem jakościowego dziennikarstwa, wspartego samodzielną pracą analityczną". 

  • Nagrodę Grand Press Digital otrzymała stacja internetowa Newonce, nadająca od 2018 roku. Nagroda ta jest przyznawana dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. - jako stacja internetowa z regularną ramówką nadaje od 2018 roku, realizując strategię dotarcia do jak najszerszego grona internautów. 

O pozostałych nagrodach Grand Press 2020 w poszczególnych kategoriach można przeczytać w artykule pt. "Dariusz Rosiak Dziennikarzem Roku 2020".

Fot. Press

Komentarze