5 powodów, dla których ludzie tak łatwo dają się nabrać fake newsomFałszywa obrazy aresztowania Donalda Trumpa krążą po mediach społecznościowych, podczas gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do ewentualnego oskarżenia byłego prezydenta w tym tygodniu.

Fake newsy, stworzone przy użyciu oprogramowania sztucznej inteligencji (AI), pokazują to, co wydaje się być dużą grupą funkcjonariuszy nowojorskiego departamentu policji aresztujących byłego prezydenta, gdy ten opiera się przed zatrzymaniem. 


Niektóre z obrazów, które zostały opublikowane na Twitterze, przedstawiają Trumpa leżącego na ziemi, podczas gdy inny obraz pokazuje go uciekającego przed policjantami.


Trump wcześniej ogłosił, że we wtorek zostanie "aresztowany" i wezwał swoich zwolenników do protestów. 


Dlaczego ludzie tak łatwo wierzą w fake newsy? Z różnych powodów, oto 5 z nich:
1. Brak wiedzy lub umiejętności krytycznego myślenia - Niektórzy ludzie po prostu nie posiadają wystarczającej wiedzy lub umiejętności, aby ocenić wiarygodność informacji. Nie potrafią zidentyfikować fałszywych informacji, co sprawia, że łatwo w nie wierzą.


2. Potrzeba uproszczenia i zrozumienia świata. Fake newsy często oferują proste i jasne wyjaśnienia skomplikowanych zjawisk lub problemów. Pomagają ludziom uzyskać wrażenie, że odzyskali kontrolę nad swoim życiem i otoczeniem.


3. Potrzeba potwierdzenia własnych przekonań. Fake newsy często pasują do tego, co ludzie już wcześniej poznali i w co uwierzyli lub czego się obawiają. Ludzie mają tendencję do szukania i akceptowania informacji, które są zgodne z ich światopoglądem, a ignorowania lub odrzucania tych, które go kwestionują.


4. Potrzeba wywołania emocji. Fake newsy często mają emocjonalny styl, krzykliwe tytuły (click bait) lub zawierają jakieś niezwykłości. Budzą one zainteresowanie, ciekawość, gniew, oburzenie lub strach u odbiorców. Te emocje sprawiają, że ludzie chętniej klikają, czytają i udostępniają takie treści.


5. Potrzeba przynależności do grupy. Fake newsy często służą do budowania poczucia wspólnoty i solidarności wśród ludzi o podobnych poglądach lub interesach. Ludzie mogą wierzyć w fake newsy, aby uzyskać akceptację i wsparcie od innych członków grupy.


Podsumowując, jedni wierzą w fake newsy, bo nie wiedzą, że to fake newsy, a inni ich po prostu... potrzebują.
Komentarze