Sztuczna inteligencja nie zabierze nam pracy, ale uwolni nas od rutyny (McKinsey)


Sztuczna inteligencja (SI) prawdopodobnie nie zabierze ludziom większości miejsc pracy, ale raczej pomoże nam w bardziej przyziemnych zadaniach, abyśmy mogli skupić się na bardziej interesujących i ważnych obszarach naszej pracy. 


Tak wynika z raportu McKinsey Global Institute, który zbadał potencjalny wpływ technologii generatywnej SI, takich jak ChatGPT, na zatrudnienie i pracę w Ameryce do 2030 roku.


W wielu zawodach, generatywna sztuczna inteligencja mogłaby wykonywać czynności, które obecnie stanowią około 30% godzin przepracowanych w całym kraju, twierdzi McKinsey Global Institute, cytowany przez Fast Company. 


Sztuczna inteligencja pozwoli nam zyskać od 20% do 30% czasu w pracy


Raport identyfikuje 13 sektorów, w których pracownicy mogłyby zyskać od 20% do 30% czasu dzięki generatywnej SI: 

  1. Branża ochroniarska
  2. Inżynierowie komputerowi 
  3. Prawnicy i sędziowie
  4. Specjaliści biznesowi i finansowi 
  5. Account managerowie
  6. Pracownicy branży gier i rozrywki
  7. Specjaliści ds. matematyki
  8. Inżynierowie 
  9. Pracownicy branży rozrywkowej i mediów
  10. Nauczyciele szkół policealnych
  11. Pracownicy społeczni i socjalni
  12. Nauczyciele szkolni
  13. Inżynierowie budowlani

Raport McKinsey podaje kilka przykładów tego, jak generatywna sztuczna inteligencja może uwolnić czas, przejmując bardziej przyziemne zadania w niektórych z powyższych sektorów.

Prawnicy bedą mieli więcej czasu na tworzenie argumentacji


W przypadku prawników, McKinsey twierdzi, że sztuczna inteligencja może przeszukiwać orzecznictwo w poszukiwaniu precedensów, co daje prawnikom więcej czasu na ich zastosowanie w argumentacji prawnej. 


Inżynierowie budownictwa mogą przyspieszyć proces projektowania, wykorzystując generatywną sztuczną inteligencję do uwzględniania przepisów budowlanych w swoich projektach. Może to doprowadzić do tego, że inżynierowie będą popełniać mniej błędów i spędzać mniej czasu na przerabianiu swoich planów.

„ Z tego powodu generatywna sztuczna inteligencja prawdopodobnie zmieni sposób pracy ludzi, a nie całkowicie ich zastąpi. Ważne jest, aby pamiętać, że wdrożenie automatyzacji to nie to samo, co eliminacja miejsc pracy" - czytamy w raporcie. 


"Wiele miejsc pracy z pewnymi zadaniami, które można zautomatyzować, pozostanie, ale codzienny charakter tego, co ludzie robią i jak to robią, ulegnie zmianie. W rzeczywistości popyt na zatrudnienie powinien nadal rosnąć w wielu zawodach najbardziej narażonych na generatywną sztuczną inteligencję, choć być może w wolniejszym tempie”, twierdzi McKinsey.


Podsumowanie


Podsumowując, Raport McKinsey Global Institute przewiduje, że generatywne technologie SI, takie jak ChatGPT, nie zastąpią większości miejsc pracy, ale pomogą pracownikom w wykonywaniu bardziej rutynowych zadań.  

Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej?

Komentarze

Zgadzam się z stwierdzeniem McKinseya. Sztuczna inteligencja będzie pomagać człowiekowi, a nie zastępować go