Springer chce kupić tylko „Rzeczpospolitą"?

Springer byłby zainteresowany kupnem samej tylko „Rzeczpospolitej" od Orkla Media Polska. Temat był wczoraj dyskutowany na radzie nadzorczej polskiej filii koncernu w Warszawie. Prezes Axel Springer Polska, Wiesław Podkański poleciał dziś w tej sprawie do Berlina, siedziby koncernu Axel Springer.

Zakup pakietu kontrolnego „Rz" pozwoliłby niemieckiemu wydawcy na wstrzymanie projektu nowego dziennika w stylu „Die Welt", który chciał wydać w lutym-marcu 2006 r. Dla każdego wydawcy zakup istniejącego tytułu, szczególnie tak prestiżowego jak „Rz", jest mniej ryzykowny i prawdopodobnie mniej kosztowny - w średniej perspektywie czasowej - niż wylansowanie nowego.

Orkla Media Polska posiada udziały w trzynastu dziennikach regionalnych oraz „Rzeczpospolitej”. Orkla Media, która jest jest drugą co do wielkości spółką medialną w Norwegii, poszukuje inwestora branżowego, z którym zamierza podzielić się tytułami.

Wśród potencjalnych inwestorów, „Gazeta Prawna" wymienia dziś koncerny prasowe:
  • niemiecki Axel Springer,
  • szwajcarski Ringer,
  • fiński Sanome,
  • norweski Schibsted,
  • szwedzki Bonnier („Puls Biznesu", „Super Express"),
  • SBS (były udziałowiec TVN).
W dzisiejszym „Expressie Bydgoskim", Marek Trzebiatowski, prezes spółki Gazeta Pomorska Media (której udziałowcem jest Orkla Media Polska), powiedział:

„Te zapowiedzi oznaczają dla nas tylko dobre rzeczy. Orkla zmienia strategię rozwoju i chce inwestować w stacje telewizyjne i radiowe. Dla nas oznacza to po prostu fakt, że będzie rozwijać multimedialność. Czekamy na branżowego inwestora, który wesprze nas kapitałowo".


W chwili obecnej jedno jest pewne: wokół tej sprawy już nagromadziło się mnóstwo spekulacji, powodując duży szum informacyjny. Tak naprawdę nie wiadomo jeszcze czy to był tylko balon próbny Orkli czy coś więcej.

Poprzednie teksty o polskim „Die Welt": tu
Poprzednie teksty o Orkla Media Polska: tu

Źródła: własne, „Express Bydgoski", „Rzeczpospolita", „Gazeta Prawna"

Komentarze