20 maja 2006

Akademia Prasy Lokalnej: Jak pisać wywiad i sylwetkę (2)

Anna Żebrowska, dziennikarka „Gazety Wyborczej", tegoroczna laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej, przyznawanej za najlepszy wywiad prasowy minionego roku, była wczoraj gościem specjalnym warsztatów dziennikarskich nt. „Jak pisać wywiad i sylwetkę", zorganizowanych w ramach Akademii Prasy Lokalnej w Warszawie, w dniach 19 i 20 maja 2006 r.

Anna Żebrowska została uhonorowana za rozmowę z Tadeuszem Różewiczem, opublikowaną w grudniu 2005 r. w „Dużym Formacie" - dodatku do „Gazety Wyborczej". Ten tekst jest zapisem spotkań z poetą, szczególnie alergicznym na wywiady, które Anna Żebrowska nagrywała ukradkiem przez 3 lata. Jedna z rozmów została nagrana na magnetofon ukryty w pudełku z ciastkami, których Różewicz nie znosił.

W warsztatach „Jak pisać wywiad i sylwetkę" uczestniczyli dziennikarze z następujących gazet:
 • „Dziennik Nowogardzki"
 • „Nowiny Raciborskie"
 • „Region"
 • „Tygodnik Płocki"
 • „Wspólnota Powiatowa"
 • „Wiadomości Wrzesińskie"
 • „Twój Głos Gazeta Lokalna"
 • „Tygodnik Sidelecki"
Warsztaty te były prowadzone przez Irenę Wiszniewską, publicystkę, korespondentkę belgijskiego dziennika „Le Soir" i trenera firmy szkoleniowo-doradczej Mediapolis.

Akademia Prasy Lokalnej, stworzona przez Izbę Wydawców Prasy i Mediapolis, to pierwszy program szkoleniowy skierowany do dziennikarzy, grafików i menedżerów z prasy lokalnej w Polsce. Akademia Prasy Lokalnej jest współfinansowana ze środkow Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoj Zasobów Ludzkich.

Akademia Prasy Lokalnej cieszy się dużym zainteresowaniem. Pozostało już niewiele wolnych miejsc. Większość z nich została już zarezerwowana w pierwszych tygodniach programu, a na warsztaty dziennikarskie „Jak pisać, by być czytanym" oraz „Jak tworzyć tematy czołówkowe" stworzone zostały długie listy oczekujących.

Informacje i formularze zgłoszeniowe:

Sylwia Domagała
Tel. (22) 313 22 02
Kom. 0 505 169 901
E-mail: apl@izbaprasy.pl

> Goście specjalni poprzednich szkoleń:
 • Wiesław Podkański, prezes Izby Wydawcow Prasy i prezes wydawnictwa Axel Springer (m. in. „Dziennik", „Fakt", „Newswweek")
 • Jacek Żakowski, dziennikarz „Polityki", znany publicysta prasowy, radiowy i telewizyjny.
 • Igor Janke, publicysta „Wprost", były redaktor naczelny PAP.
 • Andrzej Załucki, Redaktor naczelny „Życia Warszawy"
> Wiedzieć więcej:
Akademia Prasy Lokalnej: Jak pisać, by być czytanym (1)
Akademia Prasy Lokalnej: Jak pisać wywiad i sylwetkę (1)
Akademia Prasy Lokalnej: Harmonogram szkoleń
Rusza pierwsza w Polsce Akademia Prasy Lokalnej
Wiesław Podkański otworzy jutro Akademię Prasy Lokalnej

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

cudownie, ale moze poza reklama czytelnik bloga dostalby jakas wiedze, innego rodzaju niz gdzie sie zapisac na kurs i jak niewiele miejsc jeszcze zostalo... to samo dotyczy archiwalnych notek, ze pan gdzies cos jakies szkolenie przeprowadzil. fajnie. ja tez sie moge pochwalic. ale wole podzielic sie konkretna wiedza i pomoc mlodszym kolegom, czytelnikom mojego bloga. pan moglby to nawet w kategoriach przedsmaku szkolenia.

Krzysztof Urbanowicz pisze...

shrew:

1. To nie reklama, to informacja o niekomercyjnym programie szkoleniowym, ktorego celem jest podniesc poziom polskiej prasy lokalnej.

2. Informacja o zapisach ma charakter praktyczny. Jest przeznaczona glownie dla zainteresowanych, ktorzy prosili o umieszczanie jej pod kazdym wpisem, by nie musieli szukac w poprzednich notatkach.

3. Na wiekszosc szkolen w Akademii nie ma juz niestety miejsc do 2007 r.

Anonimowy pisze...

Witam
pozwoliłem sobie zalinkować w tym miejscu (bo nie został otworzony nowy wątek w tym celu) relację z szkolenia APL Jak stworzyć skuteczną szatę graficzną(21-22.07).
http://oql.nowiny.pl/?p=61

Pozdrawiam Paweł OQL Okulowski