Będzie strajk w gazetach regionalnych Mecomu na Pomorzu?

Potwierdzają się niestety informacje z Media Cafe o kolejnych zwolnieniach w gazetach regionalnych należących do niedawna do Orkla Press a teraz do brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Mecom.

Chodzi o „Głos Pomorza", „Głos Szczeciński" oraz „Głos Koszaliński/Głos Słupski", gdzie pracę ma stracić 46 osób, czyli ok. 20 proc. zatrudnionych w tych tytułach (obecnie pracują tam 233 osoby) - informuje dziś „Gazeta Wyborcza", cytując newsletter branżowego miesięcznika „Press".

„Skala tych zwolnień jest porażająca. Chcemy, aby liczba zwolnionych została znacząco zmniejszona. W tej sprawie nie wykluczamy protestu, nawet takiego jak strajk" - zapowiedziała Iwona Starosta, przewodnicząca NSZZ Solidarność w Mediach Pomorskich. Związki mają rozmawiać o zwolnieniach z dyrekcją wydawnictwa.


W Polsce do Mecomu należą „Rzeczpospolita" (51 proc. udziałów) oraz 12 dzienników regionalnych. Do końca 2006 r. z „Rzeczpospolitej" ma odejść 49 osób.

W wywiadzie dla agencji Reuters, Dawid Montgomery, właściciel Mecomu, zapowiedział, że przyprowadzi w swoich gazetach w Europie, w tym w Polsce, redukcję kosztów nawet do 74 mln euro rocznie.

Jego głównym celem jest zwiększenie rentownosci swoich tytułów. Na nprzykład w Danii, Montgomery zamierza połączyć gazety w jedną spółkę ze wspólnym zapleczem administracyjnym (jak np. dział księgowości kadr czy zakupów), ale z wyłączeniem zespołów redakcyjnych.
„Wkrótce zobaczymy, jak redakcje coraz bardziej reagują na potrzeby czytelników, coraz bardziej angażują się w realizację celów handlowych gazety i są przygotowane do wykorzystania łamów do promocji usług, które nie polegają na zwykłym dostarczaniu wiadomości - przewiduje Montgomery, cytowany przez ‚Gazetę Wyborczą".

I jeszcze jeden cytat:
„Dopiero określamy to, co możemy zrobić i zrobiliśmy do tej pory i to bardzo ostrożne podejście. Jednak prawdziwy biznes z mojej perspektywy to nowe strumienie przychodów wynikające z bliższych relacji z czytelnikami - tłumaczy Mongomery.

Szef Mecomu postrzega również internet jako atrakcyjne źródło przychodów. Uważa, że mamy do czynienia z rewolucją w nowych mediach, ale - podkreśla - rewolucja w gazetach będzie znacznie większa, niż ludzie są w stanie sobie wyobrazić.

Źródło: „Gazeta Wyborcza"

> Wiedzieć więcej:
Nadchodzi fala zwolnień w polskiej prasie
Polski rynek mediów dopiero wchodzi w strefę turbulencji

Mecom zaczyna zwalniać i ciąć brutalnie koszty w „Rzeczpospolitej" i w swoich gazetach regionalych

> Tag: , , , , , ,

Komentarze