28 października 2007

PO chce sprywatyzować TVP. Wreszcie!

TVP na giełdę, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) do likwidacji — to pomysły Platformy Obywatelskiej (PO). Trzeba tylko oprzeć się pokusie wymiany kadry na swoją. Pisze o tym „Puls Biznesu".

„Trzeba oddzielić media od polityki. Odpowiednia ustawa regulująca całość zagadnień związanych z rynkiem medialnym może być gotowa najwcześniej za trzy miesiące" — mówi, cytowany przez „Puls Biznesu", Jan Dworak, były prezes TVP, twórca programu PO w zakresie mediów.

Jan Dworak zapowiada też, że ruszy cyfryzacja telewizji naziemnej, do tej pory mocno zaniedbywana. Nowy regulator ma mieć instrumenty kontroli nad krytykowanym za zbytnią komercjalizację programem TVP - licencja ma zawierać zapisy o programach emitowanych w telewizji publicznej, a pieniądze z abonamentu - przeznaczane na konkretne projekty.

„Puls Biznesu"
twierdzi, że w PO panuje powszechne przekonanie o konieczności likwidacji medialnego regulatora jakim oficjalnie miała być KRRiT:
„PiS tak ją upolityczniło, że w rezultacie rada nie działa od kilku miesięcy. Do władz mediów publicznych wybierano często osoby, które o mediach nie miały większego pojęcia" - czytamy w artykule.

Myślę, że nie trzeba być dziennikarzem czy medioznawcą, by stwierdzić, że TVP i KTRiT zostały skutecznie skompromitowane przez kolejne ekipy rządzące. Jeśli szefów TVP i członków KRRiT nadal wybierać będą politycy, nie ma szans na zmniejszenie stopnia upolitycznienia obu tych instytucji. Nadal będą rządzić nimi przypadkowe osoby wybierane z partyjnego klucza i nadal liczyć się będą polityczne sympatie, a nie kompetencje.

Skoro nie stać nas na stworzenie BBC, trzeba sprywatyzować chociaż TVP1, jak to zrobili na przykład Francuzi ze swoim TF1 dwadzieścia lat temu. To Jacques Chirac, wówczas premier, podjął decyzję o prywatyzacji w kwietniu 1987 r. Dziś nikt nie żałuje państwowego molocha. Wątpię czy ktoś zapłacze po TVP i KRRiT.

> Źródło: „Puls Biznesu"

> Wiedzieć więcej:
Sprywatyzować TVP1!

> Tag: , , , , ,

6 komentarzy:

kartoteka pisze...

Nie wierzę, ale jeśli jednak miałoby się to spełnić, to moje wątpliwości przy urnie (no głosowałem na PO) okazałyby się niepotrzebne. Pożyjemy zobaczymy, ale jak mówią, uwierzcie, a się stanie! ;-)

Anonimowy pisze...

bardzo dobry pomysł...

Anonimowy pisze...

Przeczytajcie esej Pawła Paliwody i porównajcie go z wszystkimi dotychczasowymi popisami blogowymi Sadurskiego

Link do tekstu Paliwody: http://pawelpaliwoda.salon24.pl/43036,index.html

Przeczytajcie ten tekst na spokojnie i zastanówcie sie dlaczego jeden jest znany na cały świat a o drugim, czyli Paliwodzie praktycznie nikt nic nie słyszał.

Unknown pisze...

Jestem za!!! likwidacja tej rady

Anonimowy pisze...

Informacja tak dobra, że aż nieprawdopodobna.

Anonimowy pisze...

A ja soie zastanwiam. co bedzie jak sie 100% sprywatyzuje, gdzie beda programy tematyczne, dla rolnikow, lodziarzy, hodowcow, i innej masci zawodow? gdzie bedzie apolitycznosc mediow komercyjnych. mam inne zdanie. TVP 1 jak i 2 powinny byc apolityczne, bynajmniej tvp 1. sa na to proste sposoby, ale dopoki zamiast 2 osob bedzie 20 pracowalo nad jednym programem., w komercji kilka osob robi program a nie tak jak teraz w publicznej kilkanascie. pomyslcie o tym. i koniec z ukladami