Jak przeprowadzić transformację cyfrową tradycyjnych mediów: 1. Wydzielić autonomiczną spółkę


Rozpoczynam dziś cykl tekstów pt. „Jak przeprowadzić transformację cyfrową tradycyjnych mediów".

Wpis ten jest przedłużeniem mojego wykładu pt. „Drugie życie mediów tradycyjnych”, który zaprezentowałem na konferencji „Oblicza nowych mediów” zorganizowanej w kwietniu 2009 r. w Warszawie przez Internet Standard, moich wpisów na tym blogu oraz moich doświadczeń z projektów doradczych, które prowadziłem w mediach.


1. Wydzielić autonomiczną spółkę lub pion internetowy


Pierwszym krokiem, jaki trzeba zrobić w celu przekształcenia tradycyjnych mediach w nowoczesne firmy multimedialne w erze internetu jest wydzielenie spółki lub niezależnego pionu, która zajmie się tylko rozwojem projektów internetowych. Dlaczego? By odciąć się od hamulcowych z printu. 


To najlepsze lekarstwo na widoczne w wielu polskich mediach dreptanie w miejscu spowodowane brakiem odpowiednich menedżerów, wizji i strategii.


W dużych wydawnictwach, grupach mediowych, stacjach radiowych i telewizyjnych warto wydzielić nową spółkę. 


W mniejszych wydawnictwach publikujących jeden lub kilka tytułów bardziej rozsądne ze względów finansowych będzie stworzenie odrębnego działu lub komórki internetowej.


W obu przypadku, szef takiej spółki lub działu powinien być formalnie wysoko usadowiony w kierownictwie firmy, by móc oprzeć się naciskom konserwatywnych grup i grupek, których wspólnym mianownikiem jest chęć zachowania status quo i zaskakująca niewiedza nt. internetu i zmian jakie on powoduje we wszystkich dziedzinach gospodarki. 


Widzę pięć podstawowych celów tego posunięcia:

  1. Koncentracja zasobów i kompetencji IT i www w jednym miejscu, jak to miało miejsce na przykład w Agorze i w Inforze.

  2. Uzyskanie swobody w podejmowaniu decyzji, które mogą wydawać się niezrozumiałe na przykład dla menedżerów z printu.

  3. Podejmowanie decyzji długofalowych, opartych na myśleniu holistycznym, a nie doraźnych i przypadkowych.

  4. Szybsze dostosowanie się przedsiębiorstwa do nowych warunków i reguł gry panujących w internecie (strategia, procesy, kultura organizacyjna...).

  5. Szybszy rozwój projektów internetowych.

Przykłady:

  • Agora - wydzielony Pion Internetu o dużej autonomii z Tomaszem Józefackim na czele. 
  • Gratka.pl (Polskapresse) - prawdopodobnie nie istniałaby gdyby nie była oddzielną spółką.
  • Wiadomosci24.pl (Polskapresse) - paradoksalnie, W24 rozwinęły się dzięki temu, że... nikt się nimi w grupie nie interesował...
  • Moje Miasto - autonomiczny oddział grupy Media Regionalne. Moje Miasto to jeden z ciekawszych projektów internetowych ostatnich lat w polskich mediach.

Komentarze