Mecom zaczyna zwalniać i ciąć brutalnie koszty w „Rzeczpospolitej" i w swoich gazetach regionalych

Brytyjski fundusz inwestycyjny Mecom, który kupił norweską grupę prasową Orkla Media z jej polskimi gazetami: „Rzeczpospolitą" i jedenastoma dziennikami regionalnymi, zaczyna brutalnie ciąć koszty. Cel: poprawić wyniki finansowe swoich gazet i drukarni przed odsprzedaniem ich innemu nabywcy, prawdopodobnie w 2007 r.

Pierwszym znaczącym sygnałem tego wyścigu z czasem jest zwolnienie przez „Rzeczpospolitą", zapowiedziane przez redaktora naczelnego Pawła Lisickiego, 49 dziennikarzy, w tym kilku dziennikarzy z wysokimi pensjami.

To nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie zwolnienia w Presspublice, wydawcy „Rzeczpospolitej". Może ona w sumie zwolnić nawet ponad 10% swoich pracowników w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Spróbuje ona zrobić to jednak falami, nie za jednym razem, by uniknąć skomplikowanych - i niekorzystnych dla wydawcy - procedur "zwolenienia grupowego".

Równolegle zaczęły się już dyskretne cięcia kosztów w polskich gazetach regionalnych Mecomu. Niektóre z nich redukują nawet wydatki w swoich oddziałach terenowych i dodatkach lokalnych.

To chyba nie jest dobra wiadomość dla potencjalnego nabywcy, który będzie musiał odbudować i oddziały, i dodatki, bo to właśnie dzięki nim sprzedają sie gazety regionalne.

> Wiedzieć więcej:
Nadchodzi fala zwolnień w polskiej prasie
Polski rynek mediów dopiero wchodzi w strefę turbulencji


> Tag: , , , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
Ciac koszty mozna zawsze, byleby przy okazji nie wyciac sprzedazy - w pierwszej kolejnosci egzemplarzowej a w slad za nia przychodow z reklam ...
a moze nie mowimy w tym przypadku o agresywnym inwestowaniu lecz o wrogim przejeciu, ktorego celem jest zrobienie miejsca dla kogos innego - pytanie tylko dla kogo ?
Anonimowy pisze…
Jeśli zwalniają 49 osób, a teoretycznie w Rzepie pracuje 521 osób (taka liczba pojawiła się w Pressie lub MiM Polska) to to jest już 10% - ale potencjał do dalszych redukcji na pewno jeszcze istnieje...
Anonimowy pisze…
hmmmm 10% z 521 to 52,1 os.

btw. wlasnie jestem na swiezo po lekturze papierowego "Press-a" w ktorym jest duzo info zarowno o Rzepie jak i o Dzienniku... niewiele wnosi nowosci ale za to uzupelna ukladanke ...
Anonimowy pisze…
Tak się składa że mam styczność z jedną z gazet regionalnych należących do Orkli, w której należało by zwolnić przynajmniej pare osób.