Ruszyła nowa wersja serwisu Blogfrog.pl

Tak wygląda nowa wersja Blogfrog.pl


A tak wyglądał Blogfrog wczoraj


Czy Yahoo! w przyszłości
zapuka też do drzwi Blog Froga? - pytałem w styczniu 2006 roku, odnotowując z zainteresowaniem powstanie pierwszej polskiej wyszukiwarki blogowej na wzór Technorati.

Pomyliłem się. To nie Yahoo! tylko
Agora S.A., wydawca m. in. „Gazety Wyborczej" i portalu Gazeta.pl, nabyła prawa do domeny i podpisała kontrakt z twórcami serwisu na jego dalszy rozwój. Nowy właściciel poinformował o tym w komunikacie prasowym 14 września 2007 r. Tomasz Józefacki, dyrektor pionu Internet w Agorze, powie o tym więcej na najbliższym spotkaniu Yulbiz Warszawa.

Teraz ruszyła nowa wersja serwisu Blogfrog.pl. Jego hasło:Najlepsze blogi w jednym miejscu". Serwis ten ma sześć podstawowych funkcji:
 1. monitoruje treści na blogach,
 2. grupuje je tematycznie,
 3. hierarchizuje je według specjalnego algorytmu,
 4. umożliwia uczestnikom głosowanie na wpisy,
 5. umożliwia personalizację wyszukiwań (sekcja Mój Blogfrog)
 6. ułatwia wyszukiwanie wpisów na dowolny temat.


Jak to działa? Po dodaniu bloga do indeksu program-robot cyklicznie odwiedza go i pobiera nowe wpisy. Dzięki temu użytkownicy mogą dowiedzieć się, o czym aktualnie piszą bloggerzy. Jeśli interesuje ich konkretny temat, mogą za pomocą wyszukiwarki znaleźć blogi, które go poruszają.


Wpisy i blogi są oceniane. Autorzy serwisu opracowali algorytm, który każdej notce i blogowi nadaje pewną wartość, na którą składają się m. in. oceny użytkowników Blogfroga, czas prowadzenia bloga, popularność wśród użytkowników oraz liczbę odniesień do danego bloga w internecie.

W serwisie znajdziemy ranking „Top blogów" według Blogfrog (na zdjęciu powyżej). Ranking pewno będzie ewoluował z czasem, ale na dziś wygląda tak:

 1. Poradnik webmastera - blog Pawła Wimmera, frogrank: 1509
 2. Media Cafe Polska, to tu, frogrank: 1109
 3. bash.org.pl: najnowsze - Rozmowy z GaduGadu, frogrank: 1014
 4. Moje wypieki - blog Słupszczanki, amatorki wypieków, frogrank: 726
 5. BelloisNadaje - frogrank: 627
 6. blog.mediafun.pl - blog Macieja Budzicha, frogrank: 594
 7. Tylko po co? - krzysztofleski.salon24.pl, frogrank: 592
 8. Stanikomania! - Dla obdarzonych sporym biustem: co, gdzie, za ile? Zapiski Stanikoholiczki, frogrank: 539.
 9. Banana Blox - Trendy i moda, frogrank: 539
 10. on i ja, czyli małżeński dialog - czyli samo życie, frogrank: 539

Autorzy serwisu uprzedzają jednak, że w początkowym okresie działania serwisu oceny blogów mogą nie być do końca miarodajne. Wraz z rozwojem serwisu frogrank, czyli algorytm Blogfroga, będzie coraz lepiej odzwierciedlał wartość bloga, bo serwis zbierze więcej informacji.

„Chcemy w jak najlepszym stopniu oddać jakość notki, wierzymy, że to od niej zależą zachowania czytelników, które próbujemy mierzyć" - mówi Tomasz Karwatka, jeden z twórców Blogfroga.

Na razie, na Blogfrogu, najwięcej skorzystali twórcy serwisu, którzy odsprzedali go Agorze. Ale mogą też skorzystać inni:

„Myślę, że na blogfrog najwięcej skorzystają właśnie osoby piszące dobre blogi, ale jeszcze nie znane szerszej publiczności. Poza tym jeśli napiszesz na temat którego ludzie szukają w Blogfrog (np. na jakiś aktualny temat) to dostaniesz trochę ruchu z Blogfroga. Suma sumarum - wszystko po to aby łatwiej było znaleźć dobrze piszących, niezależnie gdzie piszą :)" - pisze w komentarzu na jednym z blogów Tomasz Karwatka.

Blogfrog pozwala czytelnikom na dotarcie do nowych blogów, co oznacza, że pozwala blogerom dotrzeć do nowych czytelników. Sam zauważyłem od kilku dni, że na Media Cafe pojawiają się internauci z Blogfroga. Obecność na Blogfrog poprawia też pozycję bloga w wyszukiwarkach i ułatwia internautom dotarcie do archiwalnych treści bloga. Serwis udostępnia też dodatki do blogów pozwalające na lepszą promocję.

Blogfrog śledzi obecnie notki z 1326 unikalnych blogów i zna treści blisko 100 tys. wpisów. W ostatnich tygodniach serwis przechodził testy. W jednej z faz dostęp do niego uzyskali zaproszeni przez autorów twórcy blogów. Serwis spotkał się z uznaniem, pojawiły się także pierwsze recenzje - m.in. na blogach Antyweb i „Bellois Nadaje".

„Mamy nadzieję, że serwis uzupełni naszą propozycję blogów tematycznych. Jest cała masa pasjonujących blogów poza dużymi systemami blogowymi takimi jak Blox.pl. Mamy nadzieję, że dzięki blogfrogowi wszyscy będą mogli sprawdzić czym żyje blogosfera" - podsumowuje Tomasz Bienias, szef serwisów społecznościowych w portalu Gazeta.pl.

> Źródło: Gazeta.pl

> Tag: , , , , , , , , , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
szkoda tylko, że nie obsługuje wszystkich blogów... Naprawdę szkoda, bo to sprytny wynalazek :)