Znakomita sylwetka Tomasza Wróblewskiego w listopadowym „Pressie"

Dwa ciekawe teksty w listopadowym „Pressie". Pierwszy to znakomita sylwetka Tomasza Wróblewskiego, wice-prezesa Polskapresse, jednego z twórców dziennika „Polska The Times", twórcy polskiego „Newsweeka".

Tekst pt. „Solista", napisany przez Andrzeja Niziołka, to przykład dziennikarstwa wysokiej klasy. Jest tu dużo przykładów, cytatów i wyważonych opinii. Z artykułu wyłania się z obraz zdolnego dziennikarza i menedżera, bez przerwy prącego do przodu, indywidualisty, człowieka z krwi kości, pełnego wad, ale też i zalet.

Dawno nie czytałem tak dobrze napisanej sylwetki i dawno nie dowiedziałem się tylu ciekawych rzeczy o jeden z kluczowych osób w polskiej prasie. Postać Wróblewskiego jest tak barwna, że mogłaby posłużyć jako kanwa do książki czy filmu.

Drugi tekst do przeczytania to „Reorientacja" Mariusza Kowalczyka. Tekst odważny, bo mówi o bratobójczej walce dziennikarzy, nakręconych przez polityków, oraz o koniunkturalizmie w branży medialnej. Artykuł tłumaczy jak propisowscy dziennikarze zmieniają teraz front:
„Zmiany w komentowaniu sceny politycznej zachodzące w 'Rz' są bardziej widoczne niż w 'Dzienniku'. - W wypadku 'Dziennika' to był proces rozciągnięty w czasie, rozpoczął się na długo przed wyborami. W 'Rzeczpospolitej' zmiany zaszły nagle, po wyborach - mówi [medioznawca prof. Wiesław] Godzic".
Autor tekstu cytuje też tygodnik „Wprost", który „zdaniem niektórych publicystów stał się orężem w ręku ministra Zbigniewa Ziobry", podczas gdy „Gazeta Wyborcza" i „Polityka" nie ukrywały swoich politycznych sympatii i otwarcie popierały opozycyjną Platformę Obywatelską.

Ja podchodzę nieufnie wobec mediów, które popierają rządy. Rolą mediów i dziennikarzy jest patrzeć na ręce polityków i być „psem łańcuchowym demokracji", a nie przyklaskiwać każdemu z ich poczynań, w imię jakichś mglistych celów. Jak mówi Tomasz Lis: Wolę zajmować się władzą niż władzy służyć

Każdy flirt mediów z władzą jest podejrzany, nigdy nie wiadomo co kryje się za nim kryje. Dlatego „Reorientacja" wydaje mi się ciekawym głosem w dyskusji o roli mediów w demokracji.

> Warto wiedzieć:
Bertold Kittel odchodzi z „Rzeczpospolitej"
Nagonka na Lisa w „Rzeczpospolitej"
Kto wywołał wojnę mediów? Politycy czy sami dziennikarze?
Tomasz Lis: Wolę zajmować się władzą niż władzy służyć
Dyskusja o dziennikarstwie na forum gazeta.pl
Axel Springer przestraszył się gróźb rosyjskiej miliarderki i wysłał „Forbesa" na przemiał


> Tag: , , , ,

Komentarze