Powstał pierwszy w Polsce portal oparty na dziennikarstwie obywatelskim


wiadomości24.pl - pierwszy w Polsce portal oparty na dziennikarstwie obywatelskim uruchomiła dziś Grupa Wydawnicza Polskapresse, największy w Polsce wydawca dzienników regionalnych.

Portal jest jeszcze skromny jeżeli chodzi o treść i nowoczesne narzędzia wspomagające tworzenie treści przez czytelników. Ale to prawdziwa rewolucja w świecie polskich portali internetowych, który powoli ewoluuje w stronę Web 2.0. gdzie dziennikarstwo obywatelskie gra pierwsze skrzypce.

Uważam, że jest to znakomita inicjatywa, która może spowodować przyśpieszenie podobnych projektów u rywali, jak Agora (która przygotowuje dwa nowe projekty), Springer (który ma także zamiar stworzyć duży portal) i Orkla Press Polska.

W polskich mediach, tak chłonnych zazwyczaj na zachodnie recepty na sukces, oprócz portalu gazeta.pl nie widać jeszcze zainteresowania tym trendem, który rozwija się w USA i w Europie Zachodniej z niebywała dynamiką. Na ten temat nawet niewiele się w Polsce pisze, być może za sprawą pewnej poprawności medialnej, która tu panuje.

Portal wiadomości24.pl, który jest na razie w wersji testowej, będzie zamieszczał materiały (teksty i zdjecia) pochodzące nie tylko od zawodowych dziennikarzy, ale także od internautów.

Dołącz do naszej redakcji. Po prostu opisz, sfotografuj to, w czym brałeś udział, czego byłeÊ świadkiem, co wiesz i chcesz przekazać innym" - zachęca zajawka na home page.

Redakcja zaprasza internautów do napisania tekstu na jeden z zaproponowanych tematów (np. Dlaczego Polacy przegrali?) lub do zaproponowania własnego.

Internauci-dziennkarze będą klasyfikowani w zależności od ich stopnia wtajemniczenia w arkany warsztatu dziennikarza:
 • Początkujący
 • Stażysta
 • Reporter
 • Dziennikarz
 • Redaktor
 • Redaktor senior.
Zalety portalu:
 • klarowna architektura informacji
 • przejrzystość graficzna
 • udostępnienie internautom klasycznych narzędzi jak komentarz, rekomendacja tekstu, możliwość wysłania go innym...
 • ciekawe rubryki w stylu gazetowym: „Moje 3 grosze", „Zdaniem VIP-a",
 • rubryka rankingowa „Najlepsi autorzy"
 • RSS-y tematyczne
 • tagowanie (kategoryzacja informacji poprzez słowa-klucze)...
Wady:
 • brak opisu zasad współpracy z portalem. Nie wiadomo jak można stać sie dziennikarzem, kim jest dziennikarzm jakie są jego prawa i obowiązki etc.?
 • brak opisu zasad działania rubryk „Moje 3 grosze", „Hyde Park" i „Niesprawdzone" (można się tylko domyślać o co chodzi, a to zdecydowanie za mało dla internauty, któremu trzeba „wyłożyć kawę na ławę")
 • smutnawa kolorystyka, która może odstraszyć młodych i kobiety (które widzą więcej kolorów niż mężczyźni)
 • teskty źle się łamią na niektórych podstronach, jak np. w tekście „Będzie festiwal goli"
 • Nieadekwatne nazwy działów np. „Cywilizacja" (Internet, Komputery, Komórki, Fotografia, Nauka), zamiast po prostu „Styl Życia". Wydaje mi się też, że Nauka tu nie pasuje.
 • Lewa szpalta jest z reguły zarezerwowana na elementy systemowe, tak więc rubryka VIP powinna znaleźć się w innej części strony, na przykład na prawej szpalcie.
 • Błąd w nawigacji: po kliknięciu w zakładkę Internet na podstronie „Cywilizaja" nie ma możliwści bezpośredniego przejścia do innych zakładek tej podstrony.
 • Tytuły zbyt mało opisowe. Będą niezrozumiałe na innych serwisach i agregatorach informacji.
PolskaPrese stworzyła ten portal zaledwie w kilka miesięcy, stąd wiele niedoskonałości. „Dla nas najważniejszy był szybki start, teraz skupimy się na stworzeniu dobrego produktu, który przyciągnie internautów. Najpierw zbudujemy pozycje i markę portalu, później pomyślimy o modelach biznesowych" - mówi Mirosław Kowalski, wice-prezes PolskaPresse odpowiedzialny za projekty internetowe.

> Wiedzieć więcej:
Dlaczego media ignorują dziennikarstwo obywatelskie? Bo go nie rozumieją i się go boją
Czytelnicy piszą wszystkie teksty w bezpłatnym dzienniku „Metro"
Amerykanie tworzą Kodeks Dziennikarstwa Obywatelskiego
Szwecja: Darmowy dziennik „Metro" uruchamia lokalne portale oparte na dziennikarstwie obywatelskim
„Tradycyjne media muszą adoptować amatorów" - mówi szef agencji Reuters

Komentarze

Anonimowy pisze…
no cóż, ja zachwycony nie jestem. co nie oznacza, że projekt może wyewoluować w dobrym kierunku.
Anonimowy pisze…
inicjatywa słuszna, wykonanie gorsze, a co więcej - nie jest to pierwsza witryna oparta o dziennikarstwo obywatelskie w Polsce (iThink, Wikinews...)
Anonimowy pisze…
Nie zgadzam się z określeniem wiadomosci24.pl jako serwisu dziennikarstwa obywatelskiego - dlaczego - opisałem na blogu

Oczywiście sam pomysł jest jak najbardziej ciekawy ale nie nazywajmy tego dziennikarstwem obywatelskim.
dag pisze…
Proszę wybaczyć ale to nie jest z całą pewnością pierwszy serwis "dziennikarstwa obywatelskiego" w Polsce, np. iThink
jotesz pisze…
nawet się usiłowałem zalogować - dobrze, że mi nie wyszło, bo wdepnąłbym w stajnię Herr Hirschreitera z Passau i wydawałoby mi się, że jestem w obywatelskiej, niezależnej strefie internetu - ha, ha, ha!
Już raz u Herra pracowałem we Wrocławiu - w Gazecie Wrocławskiej. W tamtych czasach jeszcze mieliśmy Słowo Polskie i Wieczór Wrocławia, które szybko znalazły się w jednej stajni.
Teraz bawią mnie biadolenia o tym, że Axel Springer swym Dziennikiem i Faktem zagraża istnieniu prasy regionalnej w Polsce. To Herr Springer chce pożreć Herr Hirschreitera - ależ Gutt Apetit!!!
Anonimowy pisze…
Minął miesiąc z górą, zapraszam ponowne do naszej "stajni", jak był łaskaw wiadomosci24.pl określić mój sfrustrowany, szanowny przedmówca. Zobaczcie co się dzieje w naszych boksach. : )
Anonimowy pisze…
chciałbym poczytać wyniki badań, z których wynika, że kobiety widzą więcej barw niż mężczyźni czy można prosić o jakiś link naprowadzający?