Portal OhMyNews wyrusza na podbój Japonii

Dwa lata po uruchomieniu swojej międzynarodowej wersji, południowo-koreański portal OhMyNews, oparty na dziennikarstwie obywatelskim, zdecydował się na otwarcie swojej japońskiej wersji.

OhMyNews Japan planuje zatrudnić 5 tys. tzw. „obywateli-dziennikarzy" przed końcem tego roku. Ok. 1000 takich dziennikarzy przygotowuje już pierwsze wydanie nowego projektu.

Strategia redakcyjna i marketingowa portalu japońskiego jest inna, niż koreańskiego. OhMyNews miał za cel „zmienić wizję swiata zdeformowaną przez dominujące, konserwatywne media" w Korei Południowej. OhMyNews Japan obiecuje „polityczną i idelogiczną neutralność".

OhMyNews został stworzony przez dziennikarza Oh w lutym 2000 r. To portal internetowy, którego treść tworzą głównie internauci. Zatrudnia 25 reporterów, 10 redaktorow prowadzących (wydawcow), którzy redagują materiały dostarczane - odpłatnie - przez 44 tys. obywateli-dziennikarzy.

Na swiecie powstało wiele klonów tego portalu. W Europie, największym z nich jest francuski AgoraVox (design: 5W Mignon-Media).

Polski klon OhMyNews, stworzony przez wydawnictwo prasy regionalnej PolskaPresse, funkcjonuje pod nazwą wiadomosci24.

> Wiedzieć więcej:
Powstał pierwszy w Polsce portal oparty na dziennikarstwie obywatelskim
Portale oparte na dziennikarstwie obywatelskim to przyszłość mediów
Dlaczego media ignorują dziennikarstwo obywatelskie? Bo go nie rozumieją i się go boją
Portal Netscape wchodzi w erę web 2.0 i otwiera się na internautów

Źródło: Editors Weblog

> Tag: ,, ,

Komentarze