„Kurier Lubelski" wychodzi teraz z podtytułem „Polska The Times"

Nowy dziennik „Polska The Times" (Polskapresse), który zadebiutował wczoraj, wywołuje wiele emocji w środowisku wydawniczym i dziennikarskim.

„Polska The Times" ukazuje się w Warszawie oraz w Gdansku (Polska Dziennik Bałtycki), Łodzi (Polska Dziennik Łódzki), Katowicach (Polska Dziennik Zachodni), Krakowie (Polska Gazeta Krakowska), Poznaniu (Polska Głos Wielkopolski), Wrocławiu (Polska Gazeta Wrocławska) oraz w Lublinie (Polska Kurier Lubelski).

Oto opinia jednego z czytelników Media Cafe, Pawła z Lublina:
„Niestety, nie mogę zgodzić się z Twoją opinią o przemyślanej wizji nowego dziennika i jego innowacyjności. Odnoszę wrażenie, ze jest ona (wizja) wypadkową zastanej sytuacji na rynku prasy (podziału na rynki opanowane przez Polskapresse i Media Regionalne).

Wczoraj byłem w Warszawie i kupiłem pierwszy numer "Polski" na Ordynackiej - ku zdumieniu pani kioskarki. "Skąd Pan wie, ze jest jakaś nowa gazeta?" - spytała mnie najpierw, a potem dodała, ze jestem pierwszym klientem, który poprosił o tę gazetę. "Nie było reklam, żadnych nawet ulotek" - podsumowała.

To pierwszy przyczynek do pewnej przypadkowości w przygotowaniu gazety. Drugi jest poważniejszy i wiąże sie właśnie z owym podziałem na Polskę Polskapresse i dawnej Orkli. Otóż, jak słyszę (bo jeszcze tego nie widziałem) w regionach opanowanych przez Polskapresse dotychczasowe tytuły są włączone w tytuł "Polska" i razem daje to - byc moze - niezły wynik, choć grozi utratą tożsamości przez stare tytuły.

A w regionach dawnej Orkli? Zapraszam Cię ponownie do Lublina, a przekonasz sie na własne oczy o fatalnym pomyśle, z jakim wyszli panowie Wróblewski i Fąfara. Otóż "podpięli" oni swój tytuł pod (...) "Kurier Lubelski". W efekcie "Kurier" ma teraz podtytuł "Polska The Times", nową, wyższą cenę (1,40 zł, wobec 1,20 starego Kuriera)i niewiele więcej, bo jedyne co zyskał to dodatek z "Polski" - w poniedziałek był to tytuł "Męska rzecz". I naprawdę NIC więcej!!!!

A więc na Lubelszczyźnie ( a pewnie i w Szczecinie, Białymstoku czy Bygdoszczy także) strzelili sobie gola. Przypuszczam, że samobója strzelił sobie także "Kurier" i może to być dla tej zasłużonej gazety katastrofalne w skutkach. Obym się mylił, bo (...) mam do "Kuriera Lubelskiego" osobisty, ciepły stosunek.

Reasumując, z perspektywy jednego z rynków regionalnych nie widzę ani wizji, ani innowacyjności w nowym tytule. Nie zauważy go też czytelnik. Z czego z pewnością cieszy sie należący do Mediów Regionalnych "Dziennik Wschodni".
A jakie jest Wasze zdanie? Nowy dziennik ma czy nie ma wizję? Jest czy nie jest innowacyjny?

> Wiedzieć więcej o nowym dzienniku Polskapresse:


> Tag: , , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
ZŁODZIEJE!!! Wstretni ohydni ZŁODZIEJE!!!

To WY!!! Wy, dziennikarze jestescie odpowiedzialni za to zło jakie zżera Polskę!!! To WY!!! jestescie równie sprzedajni jak ci łapówkarze słóżąc różnym najciemniejszym siłom ZŁA!!! To WY zawsze stoicie po tamtej, tej złodziejsko-sprzedajnej stronie!!!..

To WY zawsze bronicie złodziejów z ukladów-polityczno-mafijnych atakujac jak wsciekle psy CBA i rzad walczący z korupcją!!!

Boicie się bardzo obłudnicy odcięcia od układów i koryta... od swoich Panów tak łaskawie poklepujacych was po plecach za dobrze wykonaną podłą robotę... Lubicie być z uznaniem poklepywani po pleckach tak jak poklepywany byl i nadal jest Bartoszewski... ale już przez innych Panów... prawda???

Nie widzicie, ze to ohydnie śmierdzi mentalnością dworskiej gnidy??? Jak wam nie wstyd wy obłudnicy podli!!!???

Posłuchajcie tylko wypowiedzi reporterow TVN24... co dzisiaj wygadywali (2007-10-16)... Posłuchajcie co wygadywał dzisiaj Bertold Kittel i jemu podobni... Wszyscy ci dziennikarze usilowali marginalizować sprawę i odwracać kota ogonem!!..

Takich gnojków nie interesuje zło jakie zżera Polskię od lat!!! Interesuje tych obludników odwracajacych na chama kota ogonem... tylko to czy Kaminski miał prawo czy nie zrobić konferencję... I leje taki wstrętny obludnik jeden z drugim krokodyle łzy... ze tak wielka krzywda stała sie układowi polityczno-medialno-mafijnemu... Brawo wy podła obłudna dziennikarska MAFIO!!!

Nie interesują WAS złodziejskie układy polityczno-mafijne... tylko to czy Kaminski mial prawo czy nie powiedzieć prawdę NARODOWI!!!! Jak śmiecie odbierać Kamińskiemu zdradziecka MAFIO dziennikarska prawa by sie rozliczał ze swej pracy przed NARODEM???...

Jak śmiecie, WY oczerniający CBA na kazdym kroku obłudnicy?!!! Jak smiecie?? Jak śmiecie, pytam się wy bezczelne zadufane sprzedajne oslizgłe typy spod ciemnej gwiazdy???
----
Do radia TOK FM dzwoni facet i wyp. się na tematy polityczne:
Część 1: http://youtube.com/watch?v=c1AePmHk2Ug
Część 2: http://youtube.com/watch?v=hOKzjQZry3Q
roody102 pisze…
Moje wrażenia są takie:
http://roody102.pl/2007/10/od-frontu-15102007.html
dergon pisze…
więc w końcu ukazuje się w toruniu, czy nie? ciekawym.
Anonimowy pisze…
Nowa gazeta kompletnie mnie rozczarowała. Nie mogę zrozumieć jak tak doświadczeni dziennikarze mogli spędzić rok na przygotowywaniach nowego tytułu. Layout jest staromodny, zdjęcia słabej jakości. Treściowo gazeta jest nieciekawa. W dniu debiutu nie było żadnego zainteresowania nowym tytułem, co nie wróży dobrze na przyszłość. Daję rok temu przedsięwzięciu, nie więcej. To będzie jedna z największych klap biznesowych w polskim świecie wydawniczym.
Maciek Majewski
Anonimowy pisze…
Witam :) Trochę nie na temat, bo o owej gazecie wypowiem się po kilku numerach, póki co raczej na nie: do Dzienika Polska - Europa - Świat BARDZO dużo jej brakuje, z formułą angielskiego Timesa ma niewiele wspólnego, choć za nim nie przepadam, czytając w uk wyłącznie Observera, natomiast, przynajmniej w Łodzi spodziewam się, że nowe przedsięwzięcie spowoduje wzrost sprzedaży konkurencyjnego do tej pory Expressu Illustrowanego.

A powracając do meritum słuchałam wczoraj (tak myślę, bo pora była już dość późna) wywiadu z Panem w TOK FM. Zgadzam się, że blogi, a konkretnie wszystkie czynności 'okołoblogowe' wymagają wiele czasu, a kultura blogowania rozwija się w Polsce znakomicie, kiedy już wydawało się, że zamiera na etapie oceanu kretyńskich 'blogasków' o Tokio Hotel i o tym, co blogerka jadła na śniadanie.

Do Media Café będę zaglądać :)
Anonimowy pisze…
Przede wszystkim "Polskę The Times" trudno nazwać zarówno "nowym", jak i "ogólnopolskim" tytułem.
Co w nim nowego poza dodaniem nadtytułu do dotychczasowych dzienników regionalnych PP?
Co w nim ogólnopolskiego, skoro jedynki dotychczasowych pozycji nie dość, że pozostają regionalne, to nawet mają lokalne mutacje (jak w "Dzienniku Łódzkim" - jedynka łódzka i regionalna).
Jeśli miał to być sposób na wzmocnienie pozycji tytułów regionalnych - może się udać. Pożyjemy - zobaczymy.
Tylko w takim razie PP strzela z armaty do komara - można sprzedać lepiej zmianę layoutu i ramówki niż oni sprzedali nowy tytuł. A 100 mln na promocję to - wobec tego, co zobaczyłem - pieniądze wyrzucone w błoto.
Zdaję sobie sprawę, że odmowa Mecomu mocno pokrzyżowała im plany, jednak spodziewałem się więcej po takim wydawnictwie.
Pierwsze wrażenia? Layout - nieudolna kopia "Dziennika" springerowskiego (momentami to nawet śmieszne - np. kazali im wstawiać ramki, ale dziennikarze i redaktorzy najwyraźniej nie bardzo wiedzą, "jak to się je"). Ramówka (w regionie łódzkim) - zawalona; mnie np. nie chce się szukać na stronie 24 komentarza do tekstu okładkowego na stronie 8(!).
Przyjmując, że start "Polski" był starannie przygotowywany a pierwszej "pary" w takich przypadkach wystarcza zwykle na 2 - 3 miesiące, nie rokuję im szans na zagrożenie GW czy DZ.
Innym zupełnie zagadnieniem jest sytuacja dziennikarzy Polskapresse w terenie - to też może się przyczynić do klapy projektu.
Jednak nie zgodzę się z przedmówcą, który wróży im plajtę - po prostu pozostaną tytuły regionalne; czyli - nic nowego...
marcin