Newsweek: Czy Web 3.0 otworzy nowy rozdział cywilizacji?

W świątecznym wydaniu „Newsweeka" prognozy na 2008 rok. W dziale „Biznes", Krzysztof Rybiński, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, pisze o globalizacji, Witold M. Orłowski, profesor Politechniki Warszawskiej, przedstawia wyzwania ekonomiczne jakie stoją przed Europą, Christian Caryl z amerykańskiego „Newsweeka" zastanawia się dlaczego Japonia utraciła pozycje lidera technologicznego, a Peter Tasker, partner w brytyjskiej firmie inwestycyjnej, analizuje chiński boom.

Czym będzie web 3.0, który wprawdzie jeszcze się nie narodził, ale już nie brak opinii, że otworzy nowy rozdział naszej cywilizacji? - to pytanie, na które próbuję odpowiedzieć w tekście zatytułowanym „Łebski web". Oto jego fragmenty:

Nikt nie wie wszystkiego, ale każdy wie coś - mówi Pierre Levy, francuski cyberteoretyk i twórca pojęcia „zbiorowa inteligencja". Web 3.0 ma być właśnie mariażem zasobów internetu, sztucznej inteligencji i naszej, człowieczej zbiorowej mądrości.

To sieć, która będzie myśleć. Myśleć nie za nas, ale razem z nami, porozumiewając się bezprzewodowo w jednym wspólnym języku ze wszystkimi otaczającymi nas urządzeniami, od telefonu, poprzez samochód po sprzęt AGD. A na dodatek sieć wszechobecna, uwolniona z plastikowych skrzynek domowych i biurowych pecetów.

(...) Ale Web 3.0 niesie ze sobą również wiele zagrożeń: naruszanie swobód obywatelskich, kradzież danych, stopniową dehumanizację czy czipy biometryczne, będące w stanie śledzić wszystkie nasze ruchy. Jak w „Raporcie mniejszości", każdy nasz krok będzie rejestrowany przez kamery, które będą komunikować z komputerami, a te porozumiewać się z serwisami identyfikującymi twarze. Kto wie, jak daleko może posunąć się inwigilacja ze strony agencji rządowych?

(...) Oba światy: wirtualny i rzeczywisty będę się wzajemnie przenikały, automatycznie wzrośnie ilość spamu, wirusów i hakerów. Będzie więcej dezinformacji, więcej manipulacji i więcej cenzury. Web 3.0 nie będzie nas chronił bardziej niż Web 2.0, wprost przeciwnie, będziemy jeszcze bardziej narażeni na niebezpieczeństwa. Tworzymy świat, który trudno nam zrozumieć, a co dopiero mówić o jego kontroli.

Zapraszam do lektury „Newsweeka" i do komentowania artykułu „Łebski web".

> Wiedzieć więcej:
Web 3.0 będzie inteligentny - mówi Tim Berners-Lee
Web 3.0 będzie semantyczny - mówi Nova Spivack
Web 3.0 będzie epoką, w której maszyny będą sobą rozmawiać - mówi Eric Schmidt, prezes Google

> Tag: , ,

Komentarze

Anonimowy pisze…
Witam,
Czytałem Pana artykuł w newsweek - gratuluje, mieści się to w granicach moich przemyśleń na temat rozwoju sieci, moim zdaniem jedyną siłą obecnie która umie poskładać galimatias informacyjny tworząc tym samym mały krok do web 3.0 jest człowiek i jego zdolności analityczne - i byłby to kolejny jakby naturalny krok w celu tzw. humanizacji sieci, tym razem profesjonalnej organizacji danych pod masowych użytkowników.
Hah, coś takiego nawet znalazłem w sieci :)
Proszę zobaczyć projekt http://www.mahalo.com/
Mahalo znaczy po hawajsku dziękuje :)
@ mwrzesinski

Dziękuję, cieszę się, że tekst spodobał się Panu. Mahalo - wyszukiwarka „people powered" - i jej twórcę dobrze znam i uważnie obserwuję.

Kilka dni temu Mahalo stał się społecznościowy, co jest dość niezwykłym etapem rozwoju dla wyszukiwarki internetowej...
Anonimowy pisze…
Tekst bardo dobry, ale za krótki. Zabrakło mi przeglądu opinii znanych, głównie amerykańskich, specjalistów, którzy już piszą o web 3.0 w prasie i na swoich blogach.
lavinka pisze…
Rozwój sieci widzę w samorodnych społecznościach. Nie takich trochę na siłę jak n-k ale świadomych wyborach grupowania się ludzi, np piszących blogi. Przykładem jest niedawno stworzona spontanicznie Grupa Trzymająca Warszawskie blogi ( gtw.blox.pl ).
Bawimy się świetnie bez pomocy dodatkowych portali społecznościowym. Każdy na swoim podwórku... :)
lavinka pisze…
Pardon, link do Grupy: gtwb.blox.pl