11 marca 2008

Holenderski dziennik ekonomiczny „NRC Handelsblad" oferuje swoim czytelnikom e-book


Holenderski dziennik ekonomiczny „NRC Handelsblad" oferuje od dziś wydanie na papierze elektronicznym - poinformował Earth Times.

Czytelnicy otrzymali propozycję abonamentu w wersji na e-book - iLiad eReader. Wersja e-papierowa obejmuje wszystkie materiały z wydania papierowego. E-book z abonamentem kosztuje od 500 do 700 euro.

„NRC Handelsblad" jest pierwszym dziennikim w Holandii i trzecim w Europie, po francuskim „Les Echos" i belgijskim „De Tijtd", który wprowadza tę technologię.

„NRC Handelsblad" ma nadzieję, że iLiad będzie odgrywał istotną rolę, dzięki komentarzom i sugestiom czytelnikom, w rozwoju wersji e-papierowej gazety.

Inicjatywa „NRC Handelsblad" pokazuje kierunek, w jakim powoli zmierzają gazety, najpierw ekonomiczne, które mają zamożnych i wpływowych czytelników, później - prawdopodobnie - ogólnoinformacyjne.

Gazetom ogólnoinformacyjnym, jak „Le Monde", „The Guardian" czy „Gazeta Wyborcza", nie mowiąc o regionalnych, trudniej będzie sprzedać e-book, gdyż jest on - przynajmniej na razie - bardzo drogim produktem. Mimo faktu, iż od 2007 roku, papier elektroniczny miał stać się taszy od papieru z celulozy w przypadku dzienników, „Les Echos" sprzedaje swój e-book za 770 euro, a Kindle, e-book Amazon.com, kosztuje ok. 400 dolarów.

Myślę, że z ekonomicznego punktu widzenia dobrym rozwiązaniem dla gazet będzie „pakietowanie", tzn. oferowanie abonamentu kilku gazet i magazynów na jednym e-readerze.

> Wiedzieć więcej:

> Tag: , , , ,

Brak komentarzy: